Rząd miałby wrócić do pracy nad podatkiem od zysków firm paliwowych w tym także górniczych. Taką informację podał portal WyoskieNapięcie.pl. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest wiodące w kwestii podatku od zysków zaprzecza, że rozpoczęły się takie prace. Ministerstwo Aktywów Państwowych, nadzorujące prace spółek także nie potwierdza takich informacji.

Czytaj więcej

Rozmowy w JSW

Portal podał także, że miały już odbyć się wstępne spotkania w tej sprawie z zainteresowanymi stronami w tym m.in. z Jastrzębską Spółką Węglową. „Na razie odbyło się spotkanie z firmami wydobywającymi węgiel kamienny – Jastrzębską Spółką Węglową, Polską Grupą Górniczą, Bogdanką, Tauronem Wydobycie, a także prywatną PG Silesią. Spółki przesłały resortowi swoje dane finansowe za 2022 r.” – czytamy na łamach WysokieNapięcie.pl.

Zapytaliśmy o to JSW. „Jastrzębska Spółka Węglowa nie potwierdza udziału w konsultacjach dotyczących wprowadzenia nowego podatku od zysków firm energetycznych” – czytamy w stanowisku spółki, która przypomina, że JSW jest producentem wysokiej jakości węgla koksowego, który jest niezbędnym surowcem do produkcji stali i spełnia kluczową rolę w zielonej transformacji.