Do rozwoju rynku wodoru potrzeba dobrego prawa

Zdecydowana większość wodorowych projektów zaplanowanych przez giełdowe spółki jest na etapie analiz, badań lub testów. Aby mogły przejść do fazy komercyjnej realizacji, potrzeba ogromnych pieniędzy. Te nie pojawią się bez odpowiednich zmian regulacji.

Publikacja: 04.12.2022 12:57

W UE liczba stacji, na których można zatankować wodór, jest na razie mała. Unijne instytucje coraz m

W UE liczba stacji, na których można zatankować wodór, jest na razie mała. Unijne instytucje coraz mocniej wspierają jednak rozwój tego rynku, co daje nadzieje na szybkie zmiany.

Foto: Fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Polski rynek wodoru do dalszego rozwoju potrzebuje zmian regulacyjnych. Te zaproponowano w niedawno opublikowanym projekcie nowelizacji prawa energetycznego. Część rozwiązań biznes jednak skrytykował. Krajowej Izbie Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszeniu Hydrogen Poland i Klastrowi Technologii Wodorowych nie podobają się zwłaszcza proponowane przepisy przewidujące koncesjonowanie przesyłu i magazynowanie wodoru. Zastrzeżenia budzą też regulujące dotyczące dystrybucji i ustawowa definicja tego produktu. Uwagi zgłaszają też giełdowe spółki.

–W naszej ocenie zaproponowane rozwiązania koncentrują się na wprowadzeniu pełnej kontroli regulacyjnej państwa nad kształtującym się rynkiem wodoru i powstawaniem infrastruktury wodorowej. Ten kierunek działań wydaje się nieadekwatny do aktualnego stadium rozwoju rynku, a nawet rozwój ten może zahamować – mówi Emilia Makarewicz, dyrektor ds. rozwoju projektów wodorowych w grupie Polenergia.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki