Zarząd Aumetalu podtrzymuje tegoroczny cel, czyli przekroczenie 250 tys. ton sprzedaży – i to pomimo aktualnie pogarszających się nastrojów w przemyśle motoryzacyjnym.

Rynek słabnie

– Drugi kwartał powinien być tym najmocniejszym w trakcie całego roku. Przewidujemy, że będzie on raczej zbliżony do I kwartału, w którym zaraportowaliśmy 66 tys. ton sprzedaży. Moją osobistą ambicją jest, żeby ten poziom przebić, ale ta zmienność, różnorodność zapotrzebowania naszych kontrahentów i nierówność w dostawach pokazuje, że będzie to trudne do wykonania – ocenia Agnieszka Drzyżdżyk, prezes Alumetalu. W 2021 r. sprzedaż liczona wolumenem wyniosła 230,6 tys. ton.

Prezes zwraca uwagę, że sprzedaż nowych samochodów w Europie negatywnie zaskoczyła w I kwartale, notując rok do roku 12-proc. spadek w krajach UE i Wielkiej Brytanii.

– Produkcja samochodów jest poniżej oczekiwań. Przemysł motoryzacyjny ciągle boryka się z trudnościami, ale nasi kontrahenci zdążyli się już dostosować do ciągłych zmian i ograniczeń w produkcji wynikających z nieregularnych dostaw komponentów. Większość z nich nie odnotowuje większych problemów – zauważa.

GG Parkiet

– Jesteśmy zabezpieczeni pod względem dostaw surowców i mamy zdywersyfikowany portfel zamówień, dlatego czujemy się pewnie z naszymi celami na ten rok – podsumowuje.

Zarząd wskazuje, że wysokie ceny surowców powodowały istotny wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy, ale dzięki silnemu bilansowi oraz bardzo dobrym wynikom finansowym grupa nie ma trudności z finansowaniem zwiększonego majątku obrotowego netto. – Alumetal mimo wysokich cen bardzo dobrze radzi sobie z finansowaniem działalności w przeciwieństwie do naszych konkurentów. Dlatego naszym zdaniem jest przestrzeń do dalszego wzrostu udziału w europejskim rynku – podkreśla Drzyżdżyk.

Wezwanie na akcje spółki

Alumetal jest na celowniku norweskiego giganta branży aluminiowej Norsk Hydro, który pod koniec kwietnia ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji spółki, oferując 68,40 zł za walor. Inwestor zawarł już porozumienie z dwoma członkami rady nadzorczej oraz wszystkimi członkami zarządu Alumetalu, posiadającymi łącznie 39 proc. akcji spółki, którzy zobowiązali się do złożenia zapisów na sprzedaż w wezwaniu wszystkich posiadanych papierów po cenie z wezwania.

Zarząd dotąd nie zajął stanowiska w sprawie wezwania, ale zapowiedział, że się do niego ustosunkuje się najpóźniej do 8 czerwca. Inwestor zamierza kupić nie mniej niż 66 proc. akcji, zastrzega jednak możliwość nabycia w ramach wezwania również mniejszej liczby akcji. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 13 czerwca i potrwają do 12 lipca.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

WI kwartale 2022 r. grupa Alumetalu wypracowała 58,6 mln zł zysku netto, o 16 proc. więcej niż w analogicznym kwartale ub.r. Wynik EBITDA zwiększył się o 5 proc., do 68,3 mln zł. Przychody grupy ze sprzedaży wyniosły 838,5 mln zł i były o 63 proc. wyższe niż przed rokiem. Sprzedaż wolumenowa wzrosła rok do roku o 6 proc., osiągając pułap 66 tys. ton.