– Wyniki badań i spostrzeżenia ekspertów będą podstawą do decyzji zarządu o zaangażowaniu w projekt z Chińczykami – mówi Przemysław Ziółek z biura prasowego KGHM.
Już wstępne analizy wykazały dobrą jakość złoża w Mongolii, do tej pory jednak zbadano zaledwie 5 proc. złoża objętego koncesją. Specjaliści mają oszacować, czy zainwestowanie w projekt opłaci się Polskiej Miedzi, która w ostatnim czasie intensywnie poszukuje okazji poza krajem. Firma nie ujawniła do tej pory, ile pieniędzy musiałaby zainwestować w budowę kopalni w Azji. Atutem tej lokalizacji jest możliwość przerabiania rudy miedzi na miejscu, do czego przegotowani są chińscy partnerzy projektu.
Kolejna wizyta delegacji Polskiej Miedzi w Państwie Środka odbywa się w ramach umowy zawartej z China Minmetals Corporation jeszcze we wrześniu 2007 roku. – Rozwijanie działalności podstawowej to właściwy kierunek dla KGHM. Czy Chiny to dobry wybór? Każdy projekt musi mieć swoje ekonomiczne uzasadnienie i jeśli tylko Polska Miedź może na tym zarobić, będzie on oceniany pozytywnie – twierdzi Robert Maj, analityk KBC Securities.
Strategia KGHM zakłada zakup złoża za granicą jeszcze w tym roku. Nowy prezes koncernu (wybór nastąpi prawdopodobnie w poniedziałek) ma zaakceptować ostateczny kształt krótkiej listy celów do przejęć, tak by spełnić założenie strategii.