Pytania do... Wojciecha Topolnickiego, wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej do spraw rozwoju i finansów

Publikacja: 12.04.2010 08:48

Pytania do... Wojciecha Topolnickiego, wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej do spraw rozwoju i finansów

Foto: GG Parkiet

[b]Niedawno był pan za granicą, prezentując inwestorom wyniki za 2009 r. To już przygotowania do tegorocznej sprzedaży przez Skarb Państwa kolejnych akcji PGE?[/b]

Dla akcjonariuszy perspektywa podaży akcji to rzeczywiście ważny temat. Ale bardziej chodzi o to, że staramy się byćz nimi w stałym kontakcie.Pozytywne jest to, że mamy wśród akcjonariuszy również fundusze, które nie kupowały akcji PGE w czasie debiutu.Potem przekonały się, że warto.

[b]Rozmawialiście o tegorocznych wynikach? Czy zyski na poziomie z 2009 r. są do powtórzenia?[/b]

To właśnie chcieliśmy zakomunikować. Na horyzonciepojawiają się czynniki, które wskazują na obniżkę przychodów. Ale uspokajamy, że tylko 2010 rok jest newralgiczny.Zresztą mamy pomysł, by zrównoważyć czynniki, które przemawiają za spadkiem EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) w porównaniu z 2009 r.

[b]A skąd spadek przychodów?[/b]

O około 900 mln zł zmniejszają się rekompensaty, które elektrownie z grupy otrzymują za rozwiązanie kontraktów długoterminowych (tzw. KDT – red.) na sprzedaż energii elektrycznej. Spadku tego nie da się zrekompensować w tym roku dzięki zwyżkom marży na sprzedaży energii. Cena na rynku spot trzyma się w tej chwili blisko 180 zł/MWh i nie widać perspektyw na znaczące jej zwyżki w tym roku. Utrudnieniem są też rosnące i kosztowne obowiązki dostarczania świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku muszą one obejmować 10,4 proc. sprzedaży grupy do odbiorców końcowych, podczas gdy w 2009 r. było to 8,7 proc.

[b]I co zrobicie, żeby poprawić przychody i wyniki?[/b]

Z tymi wyzwaniami chcemy się zmierzyć dzięki sprzedaży aktywów nieenergetycznych. Chodzi o Exatel, Polkomtel i Autostradę Wielkopolską. Jeżeli te trzy transakcje dojdą do skutku w tym roku, to nie tylko zyski nie spadną, ale mogą nawet utrzymać kilkudziesięcioprocentową dynamikę.

[b]Co w kolejnych latach? [/b]

Nie można w nieskończoność sprzedawać aktywów...Tylko w 2010 r. działamy w warunkach obciążenia wyników. Od kwietnia 2011 r. rusza produkcja energii w bloku o mocy 858 MW w Bełchatowie. To pozwoli na stałe zwiększyć przychody.

Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery
Surowce i paliwa
Shell dementuje pogłoski o planach przejęcia BP
Surowce i paliwa
Spółki zabezpieczają się przed zawirowaniami na światowych rynkach ropy
Surowce i paliwa
Zamknięcie cieśniny Ormuz spowodowałoby duży wzrost cen gazu