Spora redukcja zapisów na akcje Tauronu

Cięcia w transzy detalicznej mogą w ujęciu proporcjonalnym przekroczyć 35 proc. – wynika z wyliczeń „Parkietu”

Publikacja: 22.06.2010 08:34

Kiedy zamykaliśmy to wydanie „Parkietu”, Skarb Państwa i bankierzy współpracujący przy ofercie Tauronu Polskiej Energii ustalali, po ile zostaną sprzedane akcje. Trwało też ostateczne podsumowanie zapisów w transzy inwestorów indywidualnych. Jak wynika z naszych informacji, do późnego popołudnia zliczono ich ok. 230 tys. Zlecenia dotyczyły zakupu 2,86 mld akcji (pierwotnie transza obejmowała 1,48 mld szt.).

[b]Redukcja jest konieczna[/b]

W tej sytuacji nieuniknione jest zwiększenie transzy z wyjściowych 20 do 25 proc. oferty (obejmuje 7,39 mld akcji, czyli 52 proc. kapitału Tauronu). Z naszych informacji wynika, że ponad ten pułap przydział dla osób fizycznych się nie zwiększy.

25 proc. oferty to 1,84 mld akcji. Aby zaspokoić popyt zgłoszony w transzy detalicznej, brakuje więc ponad miliarda walorów. Zapisy przyjmowano po 70 groszy za papier. Jeden mały inwestor zapisywał się średnio na blisko 12,5 tys. walorów wartych ok. 8,75 tys. zł.Ile zatem może wynieść stopa redukcji? Z naszych wyliczeń wynika, że w ujęciu proporcjonalnym przekroczy 35,6 proc. O taki odsetek będą zmniejszane zapisy złożone na maksymalną liczbę akcji (13,5 tys. szt.).

Redukcja nie będzie jednak taka sama w przypadku wszystkich inwestorów. Zasady w ofercie są takie, że oferujący i MSP ustalą maksymalną pulę akcji, którą może dostać każda osoba, i dopiero powyżej tej wartości będzie się włączać redukcja. Mniejsze zapisy pozostaną bez zmian.Dla przykładu, jeżeli maksymalny przydział wyniesie 9 tys. akcji, to osoba, która zapisała się na 12,5 tys. walorów, zostanie objęta 28-proc. redukcją. Niewykorzystane pieniądze wrócą na jej konto. Z kolei inwestor, który zapisał się np. na 4,5 tys. akcji, dostanie wszystkie.

[b]Cena nieco poniżej 70 groszy?[/b]

Dzisiaj Ministerstwo Skarbu poda, po ile będą sprzedawane akcje (cenę maksymalną wyznaczono na 70 gr). Wczoraj po południu zakończyła się budowa księgi popytu wśród instytucji i, zdaniem osób zbliżonych do MSP, było jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, ile inwestorzy zapłacą za akcje. Możliwe jednak, że ostatecznie cena nie osiągnie maksymalnego pułapu.

– Nie zdziwiłbym się, gdyby ostateczna cena sprzedaży była nieco niższa niż 70 groszy, czyli cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych. Przedstawiciele instytucji finansowych zapowiadali wcześniej, że nie będą skłonni zapisywać się na akcje właśnie przy takiej wartości – powiedział Robert Maj, analityk KBC Securities. Inwestorzy detaliczni nie będą płacić więcej niż instytucje. Sprzedając walory po 70 gr, Skarb Państwa uzyskałby 5,17 mld zł wpływów.

[ramka][b]12,5 tys.[/b] – mniej więcej tyle akcji Tauronu, jak ustalił „Parkiet”, obejmował średni zapis w ofercie

[b]5,17 mld zł[/b] – o tyle (brutto) wzrosłyby wpływy z prywatyzacji, gdyby MSP sprzedało akcje Tauronu po 70 gr[/ramka]

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu