Abacus: umowa ostateczna z KGHM

Kanadyjski Abacus do połowy sierpnia chce zawrzeć z KGHM ostateczną umowę w sprawie wspólnej budowy kopalni miedzi i złota. Akcje spółki rosną dziś na GPW o ponad 4 proc.

Publikacja: 22.07.2010 11:47

Abacus: umowa ostateczna z KGHM

Foto: Bloomberg

W komunikacie prasowym dotyczącym zmian we władzach Abacus Mining & Exploration spółka napisała, że spodziewa się podpisania ostatecznej umowy z KGHM w sprawie utworzenia joint-venture w połowie przyszłego miesiąca.

[b]Czytaj też: [link=http://www.parkiet.com/artykul/7,942204_WZA_Abacusa_zatwierdzilo_joint_venture_z_KGHM.html]WZA Abacusa zatwierdziło joint venture z KGHM[/link] [/b]

Polska Miedź i Abacus podpisały porozumienie na początku maja, na mocy której ostateczna umowa powinna być podpisana do końca września. WZA Abacusa poparło współpracę z Polakami pod koniec czerwca.

W pierwszym etapie do spółki joint-venture Kanadyjczycy mają wnieść złoże Afton-Ajax, na wstępnym etapie rozpoznania, a KGHM 37 mln USD (118 mln zł) przeznaczonych na wykonanie bankowego studium wykonalności projektu. Strony obejmą po 50 proc. udziałów.

Po publikacji studium, co jest spodziewane pod koniec 2011 roku, KGHM będzie mógł zwiększyć zaangażowanie w joint-venture do 80 proc., kosztem maksymalnie 35 mln USD (112 mln zł).

Wydobycie 50 tys. ton miedzi i 100 tys. uncji złota rocznie ma ruszyć w 2013 roku.

Akcje Abacusa na giełdzie w Toronto drożeją o 7,9 proc., do 19 centów kanadyjskich (60 gr).

Jeśli chodzi o wspomniane zmiany we władzach spółki, prezesa Douglasa Fulchera, którego specjalnością są projekty górnicze na wstępnym etapie, zastąpił James Excell z doświadczeniem w zaawansowanych projektach tego typu. Fulcher ma być doradcą przy joint-venture KGHM i Abacusa.

Surowce i paliwa
Przetwórcy odpadów skupiają się na pełnym wykorzystaniu mocy
Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże