Prywatyzacja polskiej chemii Andreja Babisa już nie interesuje

- Po doświadczeniach, jakie mieliśmy z PKN Orlen z całą pewnością nie będziemy już zainteresowani prywatyzacją polskiej chemii – napisał dzisiaj na czacie Andrej Babis, właściciel czeskiej grupy Agrofert, odpowiadając na pytanie „Parkietu”

Aktualizacja: 25.02.2017 16:44 Publikacja: 07.06.2011 16:05

Prywatyzacja polskiej chemii Andreja Babisa już nie interesuje

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski

- Przez 10 lat próbowałem kupić w Polsce zakłady chemiczne i zawsze, gdy w finale naszym konkurentem był Orlen, przetarg był odwoływany – wyjaśnił Babis. – Polacy nie lubią zagranicznych inwestorów, najchętniej sprzedaliby swoje firmy OFE – podsumował czeski biznesmen.

Jego rozmowę z internautami zorganizowała redakcja czeskiego dziennika ekonomicznego „Hospodarske Noviny”.

W 2005 r. należący do Babisa Agrofert starał się o zakup wystawionego na sprzedaż większościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn (obecnie ZAK). Oferta czeskiej firmy została jednak odrzucona przez Naftę Polską, która prowadziła proces sprzedaży.

Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakładów z Kędzierzyna oraz z Tarnowa podpisano z niemiecka grupą PCC, której właścicielem jest Waldemar Preussner. Jednak w ostatnim momencie Skarb Państwa wycofał się także z tej umowy i akcji obu firm nie sprzedano.

Nowego właściciela znalazły wystawione równocześnie pod młotek Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna oraz Zakłady Chemiczne Zachem. Większościowe pakiety akcji obu tych firm kupił Ciech.

Dziś do Skarbu Państwa należy ponad 52,5 proc. akcji zakładów z Tarnowa. Azoty Tarnów są z kolei większościowym akcjonariuszem zakładów z Kędzierzyna. Nieco ponad 40 proc. ich papierów wciąż należy do Skarbu Państwa.

We wrześniu Skarb Państwa ma zamiar ponownie wystawić na sprzedaż większościowe pakiety akcji Azotów Tarnów, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy oraz posiadany niespełna 40-procentowy pakiet akcji Ciechu.

Surowce i paliwa
W kluczowych biznesach MOL zwiększył zyski
Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Surowce i paliwa
Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia
Surowce i paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach dekarbonizacyjnych
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Surowce i paliwa
Bumech może stracić górniczą koncesję
Surowce i paliwa
Kopalnia Bumechu bez koncesji? Jest wniosek