Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w UE?producent węgla koksowego, oraz New World Resources uwzględniły to w kontraktach na I kwartał, ale analitycy uważają, że do końca roku nie ma szans na znaczącą poprawę.
Z raportów przygotowanych przez polskich specjalistów branży węglowej, do których dotarł „Parkiet", wynika, że kupujący węgiel koksowy oczekują dalszych spadków cen, choć największy gracz globalnego rynku, koncern BHP Billiton, jeszcze w lutym starał się utrzymać cenę referencyjną węgla koksowego typu hard (najlepszy jakościowo i najdroższy) na poziomie 230-235 USD za tonę. Jednak musiał zgodzić się na obniżki od 2 do 10 USD, zwłaszcza że importerzy z Chin (Państwo Środka jest największym konsumentem węgla kamiennego na świecie) poszukiwali węgla przynajmniej o 10 USD tańszego. Nieoficjalne informacje z rynku mówią, że indyjskim producentom stali udało się zbić ceny amerykańskiego paliwa nawet o 35 USD za tonę. A węgiel koksowy słabszej jakości sprzedawany był nawet tylko za ok. 150 USD za tonę.
Węgiel energetyczny wciąż broni poziomu ponad 100 USD za tonę, ale w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia w lutym notowania oscylowały w okolicach ok. 98 USD.
Co się dzieje z węglowym rynkiem? To odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej na świecie, czyli spowolnienia. Pod koniec 2011 r. nastąpił spadek produkcji żelaza o 8 proc., co przełożyło się też na mniejsze zapotrzebowanie na węgiel koksowy i koks. I na razie nie ma większych nadziei na ubiegłoroczne rekordy cenowe – choć trzeba dodać, ze ceny tych surowców wciąż są wyższe niż dwa lata temu, a zeszły rok był wyjątkowy ze względu na gigantyczne powodzie w Australii, która jest największym na świecie eksporterem czarnego złota.
– Mamy pewne obawy, ale mamy też nadzieję, że ceny węgla koksowego nie spadną poniżej poziomów z 2010 r., tylko się na nich ustabilizują na dłuższy czas. Jeśli tak będzie, nie widzę żadnego zagrożenia dla JSW – mówi „Parkietowi" Jarosław Zagórowski, prezes jastrzębskiej spółki. Dodaje, że widać także lekkie uspokojenie cen wyrobów stalowych i samej stali, co determinuje ceny węgla koksowego i koksu.