Po tym jak w czerwcu WZA zadecydowało o wypłacie gigantycznej dywidendy, zarząd KGHM zapowiedział rewizję planów inwestycyjnych. Jak czytamy w piśmie prezesa Herberta Wirtha do Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego z końca sierpnia - „trwa przegląd i hierarchizacja projektów wchodzących w skład programu inwestycyjnego. Ewentualne ograniczenia mogą dotyczyć niektórych projektów na etapie studiów i analiz, znajdujących się we wstępnej fazie rozpoznania. Decyzje w tym zakresie będą podejmowane odpowiednio do zmieniających się uwarunkowań makroekonomicznych".

Prezes zapewnił też, że obniżenie możliwości finansowych, spowodowanych wypłatą dywidendy, nie spowoduje istotnego ograniczenia inwestycji w podstawowy ciąg technologiczny.

- Nie możemy sobie pozwolić na rezygnację z inwestycji w Głogów Głęboki Przemysłowy, w segment hutniczy, Żelazny Most i składowanie odpadów. Ważne są również prace dotyczące „przełomu technologicznego", czyli głównie umożliwienia wydobycia rudy miedzi z jeszcze głębszych pokładów – mówił wcześniej Wirth „Parkietowi".

Najważniejszy zagraniczny projekt inwestycyjny KGHM, zarządzany przez KGHM International (d. Quadra), to budowa kopalni Sierra Gorda w Chile oraz Afton-Ajax w Kanadzie. Wirth podkreślił w piśmie do związkowców, że finansowanie projektu odbywa się w oparciu o środki własne udziałowców (KGHM International ma 55 proc., resztę japoński koncern Sumitomo) – przy czym suma przypadająca na Quadrę została zabezpieczona przed jej przejęciem przez KGHM. Inwestycja będzie również finansowana kredytem, którego organizację zapewnia Sumitomo i jest to kredyt bez przełożenia na KGHM.