Wiceminister Skarbu Państwa Paweł Tamborski i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz byli w Katowicach zgodni w kwestii strategii dla górnictwa. Nadal obowiązuje, nadal mówimy o giełdzie i kontroli państwa w spółkach węglowych.
Ministrowie o górnictwie
– Strategia dla górnictwa na lata 2007–2015 jest nadal obowiązująca, ale rok 2015 jest blisko, dlatego razem ze stroną społeczną musimy się zastanowić, co dalej. O tym m.in. będziemy rozmawiać na zespole trójstronnym 29 października. Obecny program dla sektora nie będzie kontynuowany, bo branża nie potrzebuje już programu rządowego i wsparcia, gdyż działa w warunkach rynkowych. Obecne porozumienie zakłada, że państwo zachowuje kontrolę w spółkach węglowych na poziomie 50 proc. plus jedna akcja, a zbywa udziały tylko poprzez giełdę. Gdy w ubiegłym roku debiutowała JSW, ustalenia te zostały raz jeszcze potwierdzone i wszelkie zmiany dotyczące prywatyzacji górnictwa będą ustalane ze stroną społeczną. Dziś nie mamy już planu łączenia spółek, bo mariaż Węglokoks-KHW się nie udał, dlatego każda z nich może iść swoją drogą. Czy pojawi się możliwość wejścia inwestora strategicznego? Zobaczymy. Warto jednak podkreślić, że np. sprzedaż kopalni Silesia przez Kompanię Węglową czeskiemu EPH pokazała, że może to przynieść dobre efekty, a zadowolone są też z tej transakcji związki zawodowe – mówił podczas V Forum Polski Węgiel wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
A co ze sprzedażą kolejnych akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której państwowy właściciel ma obecnie ok. 57 proc. udziałów?
– Nie musimy działać pod presją czasu w sprawie sprzedaży kolejnych akcji JSW, bo jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdy plan przychodów z prywatyzacji jest realizowany zgodnie z założeniami – powiedział podczas forum „Rz" i „Parkietu" Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu Państwa. – Podjęliśmy działania, które miały doprowadzić do tego, by akcje JSW były bardziej płynne, czyli, by Skarb Państwa mógł w odpowiedniej chwili sprzedać kolejny pakiet, zachowując jednak władztwo korporacyjne. Jednak trzymamy się porozumień – obecnie nadal obowiązuje strategia dla górnictwa i porozumienie zawarte w JSW, zgodnie z którymi państwo ma zachować powyżej 50 proc. akcji, choć formalnie mogłoby ograniczyć swój udział do 34 proc. zgodnie z zapisami w statucie. Jednak to nie wydarzy się bez konsultacji ze stroną społeczną. Sprzedaż inwestorowi strategicznemu ma sens, gdy jest m.in. transfer know-how, a tego górnictwu nie trzeba. Niemniej jednak Skarb Państwa wolałby mieć tu wolne ręce do maksymalizacji warunków transakcyjnych. Natomiast teraz obowiązują nas nadal zapisy o upublicznianiu akcji spółek węglowych przez giełdę przy zachowaniu w nich kontroli – dodał wiceszef resortu skarbu.
Dla kogo obligacje?
Zdaniem obu ministrów, którzy gościli na naszej debacie, jeśli chodzi o harmonogram giełdowych debiutów, pierwszy na parkiecie ma się pojawić Węglokoks, a potem Kompania