Sejm przyjął tzw. mały trójpak energetyczny – nowelizację prawa energetycznego. Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, obiecywał, że zaraz po jego uchwaleniu powrócą prace nad dużym trójpakiem (nowelizacja prawa energetycznego, prawo gazowe i ustawa o OZE). Podtrzymuję tę deklarację. Teraz mały trójpak trafi do Senatu i prezydenta. I przystępujemy do procedowania dużego trójpaku. Mały trójpak nie podjął problemu prosumenta – ten temat będzie w dużym. Z kolei uchwalone w małym trójpaku zapisy definiujące np. mikroinstalacje czy małe instalacje zostaną przeniesione do dużego – tłumaczył Pietrewicz.

– Branża OZE czeka na swą ustawę. Dziś jest bardzo duża niepewność, inwestycje są wstrzymywane, w najtrudniejszej sytuacji są biogazownie, które bez nowych przepisów zbankrutują – przekonywał poseł SLD Cezary Olejniczak. – Inwestorzy czekają 2,5 roku. Polski nie stać już na niepewność. Traci na tym cała gospodarka. Posłowie, w uzasadnieniu do ustawy, wyliczyli, że do 2020 r. nowa ustawa o OZE przyniesie 2–3 mld zł oszczędności dla odbiorców końcowych – powiedział Zbigniew Prokopowicz, prezes Polish Energy Partners i wiceprezes Polenergii. – Nie wspominając o dodatkowej wartości dodanej dla gospodarki, związanej z rozwojem morskich farm wiatrowych, wyliczonej przez Ernst & Young na ponad 70 mld zł – dodał.

– Brak stabilnych uwarunkowań rynkowych, w szczególności niestabilność regulacyjna, to najgorsza rzecz dla inwestora – przyznał Bogdan Pilch, prezes PGE Energia Odnawialna. – Kluczowe jest podjęcie decyzji o tym, ile energii z OZE chcemy mieć w 2020 r. oraz w 2050 r., tak by można było zapewnić spójność strategii inwestycyjnych dużych grup energetycznych – mówił Aleksander Gabryś, menedżer w dziale doradztwa biznesowego Ernst & Young.

Rozmówcy wskazywali, że w departamencie strategii przy KPRM trwają prace nad miksem energetycznym do 2060 r. Sugerowali, że może warto je przyspieszyć. – Rząd może określić oczekiwany spadek cen energii z OZE, prognozując z wyprzedzeniem poziom wsparcia – przekonywał Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.