Grupa Lotos, a dokładniej zależny od niej Lotos Exploration & Production Norge, kupi od brytyjskiego koncernu Centrica udziały w 14 norweskich koncesjach obejmujących złoża ropy i gazu znajdujące się pod dnem Morza Północnego. Na części z nich od pewnego czasu prowadzone jest wydobycie. Gdańska spółka zapłaci za pakiet aktywów określanych jako Heimdal 175,8 mln USD (536,3 mln zł).
Ulgi podatkowe
Najważniejszą korzyścią dla Grupy Lotos związaną z realizowaną transakcją jest możliwość skorzystania z tzw. tarczy podatkowej. Chodzi o odzyskanie części pieniędzy z około 1,7 mld zł zainwestowanych wcześniej w norweskie złoże ropy Yme, na którym zainstalowano wadliwą platformę wydobywczą, przez co jego eksploatacja stała się niemożliwa. Dzięki inwestycji w Heimdal wpływy z bieżącego wydobycia nie będą opodatkowane, gdyż prawo norweskie pozwala odliczać od podatku większość nakładów czynionych na poszukiwania i wydobycie w tym kraju. Jak informuje Grupa Lotos na koniec września odliczeniu z tytułu Yme podlega 1,07 mld zł. Do 2016 r. aż 2/3 tej kwoty może być rozliczona.
Spółka twierdzi, że dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje norweski system podatkowy, szybko zwrócą się również wydatki poniesione na Heimdal. Całość zapłaconej ceny powinna zwrócić się już na przełomie 2014 i 2015 r. Rozliczenie tej transakcji nie powinno również istotnie obciążyć bieżącej działalności Grupy Lotos. Tylko 55 proc. ustalonej kwoty zostanie zapłacone gotówką. Będzie ona pochodziła z finansowania dłużnego. Resztę spółka rozliczy bezgotówkowo poprzez wykorzystanie ulg podatkowych związanych z wcześniejszymi inwestycjami w złoże Yme.
Wzrost wydobycia
– Dzięki tej transakcji Lotos podwaja wolumen wydobycia węglowodorów oraz powiększa rezerwy i zasoby zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego – informuje Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos. W 2012 r. giełdowa spółka wydobyła 265 tys. ton ropy i 20 mln m sześc. gazu.
Na przejętych koncesjach obecnie realizowane jest wydobycie, przypadające na Grupę Lotos wynosi około 5 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) dziennie, z czego 70 proc. stanowi gaz ziemny, a 30 proc. kondensat, czyli lekka ropa naftowa.