Nawet o 4,4 proc. rósł dziś popołudniu kurs akcji Serinus Energy. Do zwyżki przyczyniło się podanie informacji o wykonaniu przez spółkę na Ukrainie odwiertu poszukiwawczego o nazwie Makiejewskoje-22, który osiągnął głębokość ponad 3,6 km. W ramach prowadzonych prac natrafiono na sześć stref występowania gazu ziemnego. Z dwóch z nich prawdopodobnie będzie można wydobywać błękitne paliwo w sposób opłacalny ekonomicznie. Obecnie odwiert M-22 przygotowywany jest do uzbrojenia, testów i podłączenia do sieci gazociągowej.
Przedstawiciele spółki informują, że nowe odkrycie przyczyni się nie tylko do wzrostu produkcji ale i zwiększenia rezerw grupy kapitałowej. Dzięki M-22 możliwe będzie też określenie nowych celów poszukiwawczych na obszarze koncesji Makiejewskoje oraz Olgowskoje.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakończenia prac wiertniczych na polu Makiejewskoje, a optymistyczne oceny potencjału stref gazowych potwierdzają nasze oczekiwania co do ogromnej wartości zasobów Serinusa na koncesjach ukraińskich - twierdzi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.
Spółka szacuje, że zakończenie testów odwiertu M-22 nastąpi na początku lutego. Z kolei kilka tygodniu później ma on zostać podłączony do linii przesyłowych. Wykonano je pod koniec w 2014 r., mając na uwadze program wierceń. Ostateczne podłączenie nastąpi po otrzymaniu wymaganych pozwoleń wydawanych przez ukraińskich regulatorów.
Serinus Energy przypomina, że najnowsze przepisy podatkowe wprowadzone na Ukrainie określają podatek od wydobycia na poziomie 55 proc. dla gazu i 45 proc. dla ropy. Poziom tych obciążeń jest taki sam, jak miało to miejsce w przepisach tymczasowych obowiązujących od 1 sierpnia ubiegłego roku. Wprowadzono także 2 proc. podatek od sprzedaży gazu. W nowych przepisach nie znalazł się za to wcześniej obowiązujący zapis dotyczący preferencyjnej stawki podatku dla nowych odwiertów przez pierwsze dwa lata wydobycia.