Rybnicki wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach wydał postanowienie udzielające Jastrzębskiej Spółce Węglowej zabezpieczenia w sprawie trwającego strajku. Zarząd spółki zwrócił się z takim wnioskiem do sądu, uznając protesty górników za nielegalne. Decyzja sądu oznacza, że zakazane jest podejmowanie przez związki zawodowe działań i zaniechań, które wyrządzają spółce szkodę. – Mówiąc wprost, postanowienie sądu zakazuje prowadzenia strajku, który jest nielegalny, i wszelkich innych działań oraz zaniechań związanych z akcją strajkową, które narażają spółkę na szkody materialne. Postanowienie to zostało wysłane pocztą na adres spółki i zostanie doręczone dzisiaj lub jutro – informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
To jednak nie gwarantuje, że strajk zakończy się z dnia na dzień. Kiedy już pismo dotrze do siedziby spółki, JSW musi najpierw pisemnie poinformować o decyzji sądu wszystkie zainteresowane strony. Te zaś mogą odwołać się od tej decyzji.
Strajk w JSW trwa od 28 stycznia. W jego wyniku wstrzymano wydobycie we wszystkich kopalniach należących do spółki. Firma nie realizuje dostaw węgla koksowego do własnych koksowni i kluczowych klientów.
17 lutego zbierze się rada nadzorcza JSW, która pochyli się nad protokołem uzgodnień i rozbieżności, wypracowanym w wyniku wielogodzinnych negocjacji zarządu ze związkami zawodowymi. Jak poinformował nas Józef Myrczek, przewodniczący rady nadzorczej JSW, na obrady zostaną zaproszeni również zarząd spółki oraz strona społeczna. W jego ocenie przy realizacji planu oszczędnościowego ważna jest zarówno kwota niezbędnych oszczędności, jak i sposób wprowadzania zmian.
– Niewątpliwie system wynagradzania górników wymaga modyfikacji, albowiem nie przystaje już do realiów rynkowych oraz otoczenia prawnego. Mamy inne czasy i nie ma powodu, by utrzymywać tak skomplikowany i naładowany różnymi dodatkami system płac – przekonuje Myrczek. Proponuje, by te dodatki, które są ważnym elementem składowym płac, włączyć do stałego wynagrodzenia. Natomiast pozostałe przywileje górnicze, które nie spełniają już swojej funkcji, zlikwidować albo uelastycznić.