Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Ciechu

Prywatyzacja chemicznej spółki Ciech, przejętej w ubiegłym roku od Skarbu Państwa przez Kulczyk Investments, znalazła się pod lupą śledczych.

Aktualizacja: 02.04.2015 16:34 Publikacja: 02.04.2015 15:34

Zbigniew Jaskólski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie

Zbigniew Jaskólski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Jak wyjaśnia Zbigniew Jaskólski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, śledztwo dotyczy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem akcji Ciech, powodując szkodę dla Skarbu Państwa wielkich rozmiarów. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

– W ramach tego postępowania wyjaśniamy też kwestie związane z udzieleniem i przyjęciem korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy – dodaje Jaskólski.

Do sprawy odniósł się resort skarbu.

- Pan minister Rafał Baniak jest przekonany, iż śledztwo pozwoli na szybkie, wszechstronne i rzetelne wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z tą sprawą. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż do czasu zakończenia śledztwa pan minister nie będzie komentował doniesień prasowych, ani odpowiadał na pytania dziennikarzy odnoszących się do toczącego się postępowania – poinformowała Agnieszka Jabłońska – Twaróg, rzeczniczka resortu skarbu.

Jednocześnie zaznaczyła, że prywatyzacja Ciechu została dokonana w sposób transparentny, na rynku regulowanym, w trybie odpowiedzi na wezwanie. - Oznacza to że cena sprzedaży akcji Ciechu była powszechnie znana przed dokonaniem transakcji. Każdy potencjalny inwestor mógł zaoferować wyższą cenę za nabywane akcje, poprzez ogłoszenie tzw. kontrwezwania – dodaje rzeczniczka. Tymczasem oferta należącej do Kulczyk Investments firmy KI Chemistry była jedyną dostępną dla akcjonariuszy.

Jabłońska – Twaróg zaznaczyła też, że nagłośnione przez aferę podsłuchową spotkanie Rafała Baniaka z Piotrem Wawrzynowiczem miało miejsce po dokonaniu transakcji związanej z prywatyzacją Ciechu.

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery