W najbliższych dniach wyjaśni się, czy akcjonariusze KGHM będą mogli liczyć na wypłatę. Spółka poniosła stratę za 2015 r., a polityka dywidendowa zakłada rekomendowanie wypłaty akcjonariuszom do 30 proc. zysku netto. Strata w 2015 r. była papierowa – wynikała z odpisów na utratę wartości aktywów zagranicznych w związku ze znacznym pogorszeniem na rynku surowców.
Przedstawiciele KGHM nie powiedzieli na konferencji ani w kuluarach w jakim kierunku pójdzie rekomendacja.
Na koniec I kwartału firma wykazywała w bilansie 19,1 mld zł zysków z lat ubiegłych. Wskaźnik dług netto do EBITDA w grupie kapitałowej wyniósł 1,5 wobec 1,4 rok wcześniej. Zgodnie ze strategią KGHM wskaźnik nie powinien przekraczać 2.
W I kwartale 2017 r. firma ma przedstawić aktualizację strategii – aktualnie weryfikuje projekty inwestycyjne – ich harmonogramy i budżety oraz tnie koszty.
Resort skarbu powiedział, że decyzję o dywidendzie z KGHM podejmie podczas walnego zgromadzenia spółki. Znacznie większe pieniądze budżet państwa inkasuje z tytułu podatku od kopalin. Resort finansów pracuje nad nowym kształtem podatku, ponieważ PiS przed wyborami obiecało zawieszenie poboru daniny w latach 2016-2026.