KGHM potrzebuje dziewięciu miesięcy na weryfikację głównych inwestycji zagranicznych. Pod lupą są rozpędzająca się kopalnia Sierra Gorda w Chile i amerykańska kopalnia Robinson oraz dwa projekty na etapie przygotowań: Afton-Ajax i Victoria w Kanadzie.
– Znaczny spadek cen miedzi pomniejszył możliwości inwestycyjne grupy, jednocześnie wzrósł poziom nakładów na projekty, których efektywność spadła. Planowane projekty zagraniczne nie są w stanie generować pierwotnie zakładanych przepływów, stąd konieczność weryfikacji portfela – powiedział Krzysztof Skóra, prezes KGHM. – Powołaliśmy zespół ds. kompleksowej weryfikacji strategii i informację na ten temat przedstawimy w I kwartale 2017 r. Jeśli wcześniej będą podejmowane kluczowe decyzje, będziemy informować rynek na bieżąco – dodał.
Niestabilna Sierra Gorda
Trwa weryfikacja założeń flagowego projektu – Sierra Gorda. Kopalnia rozpoczęła komercyjną produkcję w lipcu ub.r. i w I fazie miała dostarczać 110 tys. ton miedzi. Duża zawartość molibdenu w rudzie miała zapewnić wysokie przepływy pieniężne i pozwolić na sfinansowanie II fazy – czyli zwiększenia mocy do 220 tys. ton miedzi rocznie. Niestety, po uruchomieniu kopalni ceny molibdenu runęły.
KGHM i partner – mający 45 proc. udziałów w joint-venture japoński koncern Sumitomo – nie mogą na razie podjąć decyzji o rozpoczęciu II fazy inwestycji.
– Weryfikujemy długoterminowy plan dla kopani. Sierra Gorda nie spełniła wszystkich parametrów założonych dla I fazy – powiedział Mirosław Biliński, wiceprezes ds. rozwoju. Problemem jest warstwa przejściowa – w uproszczeniu przy budowie kopalni odkrywkowej zdejmuje się najpierw warstwę zawierającą rudę tlenkową, pod którą jest właściwa ruda siarczkowa. Sierra Gorda nastawiona jest na przerób rudy siarczkowej – ruda tlenkowa zalega na hałdach, z których w przyszłości może zostać pozyskana miedź (projekt został zawieszony). Problem w tym, że warstwa przejściowa – zawierająca rudę tlenkową i siarczkową, jak również piryty i glinę – jest grubsza, niż sądzono, co negatywnie wpływa na uzyskiwanie miedzi z urobku.