Kontrakt zostanie zawarty pod warunkiem, że rada nadzorcza PGNiG zaakceptuje jego postanowienia. Kolejny warunek to rozwiązanie, za porozumieniem stron, umowy pomiędzy Anwilem (firma zależna od PKN Orlen) i PGNiG na sprzedaż gazu, obowiązującej od połowy stycznia 1999 r. i zawartej na czas nieokreślony. Rozwiązana zostanie też umowa zawarta z PKN Orlen na dostawy gazu do zakładu w Płocku, która miała obowiązywać do końca września 2017 r.
W wyniku zawarcia nowego kontraktu PGNiG będzie w najbliższych latach strategicznym dostawcą błękitnego paliwa dla paliwowego koncernu. Do chwili zamknięcia tego numeru „Parkietu" PGNiG ani PKN Orlen nie udzieliły odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące tego, na jaki wolumen gazu opiewa nowa umowa ani co zdecydowało o tym, że obie strony postanowiły ją zawrzeć. W efekcie nie wiadomo, czy PKN Orlen, który wcześniej dążył do dywersyfikacji dostaw gazu, znowu nie koncentruje się na jednym źródle surowca. Dziś trudno też oszacować, czy zawarte dotychczas przez PGNiG umowy z dużymi odbiorcami gazu oddalają od spółki ryzyko niesprzedania całego zakontraktowanego (m.in. w Rosji i Katarze) oraz wydobywanego w Polsce gazu.
W tym roku PGNiG położyło duży nacisk na zawieranie nowych umów na dostawy gazu. Jednym z kluczowych kontraktów, poza obecnie zawieranym z PKN Orlen, jest umowa podpisana w kwietniu z Grupą Azoty, największym odbiorcą błękitnego paliwa w naszym kraju. Na jej podstawie i kontraktów dwustronnych gazownicza grupa dostarcza surowiec do pięciu podmiotów z Grupy Azoty. Chodzi o zakłady w Tarnowie, Puławach, Policach, Kędzierzynie oraz do firmy Siarkopol. Umowa obowiązuje do września 2019 r. W całym okresie jej obowiązywania wolumen dostarczanego paliwa może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m sześc. W efekcie wartość kontraktu szacowana jest na 3,3 mld zł.
PGNiG dąży też do odzyskania klientów, których wcześniej utracił na rzecz konkurencji. Jednym z nich jest Ceramika Paradyż, specjalizująca się w produkcji płytek ceramicznych. W sierpniu zawarto z nią dwuletnią umowę na dostawę 118 mln m sześc. gazu.