Dzięki niej na terenie gmin Gubin Brody grupa mogłaby rozpocząć budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy taka inwestycja miałaby ruszyć. Zwłaszcza że PGE GiEK wnioskowało o zawieszenie procedury administracyjnej prowadzącej do wydania decyzji środowiskowej dla kopalni.
Spółka podtrzymuje jednak podany przez resort termin pozyskania koncesji, precyzując, że może to nastąpić do końca września przyszłego roku.
Na razie budowę kompleksu kopalni i elektrowni o mocy 3 tys. MW w Gubinie PGE traktuje jako jedną z opcji strategicznych. Decyzja o realizacji tej inwestycji będzie jednak uzależniona m.in. od uwarunkowań polityki klimatycznej, sytuacji finansowej spółki i systemu wsparcia.
Jakiś czas temu (w ramach wcześniej obowiązującej strategii) PGE mówiło o uruchomieniu odkrywki i siłowni (o mocy w przedziale 1,8 tys. – 2,7 tys. MW) w okolicach 2030 r.
Zdaniem Roberta Maja z Haitong Banku budowa kompleksu wydobywczo-energetycznego w Gubinie przez PGE jest bardziej prawdopodobna niż realizacja projektu jądrowego. – Większe są na to szanse nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także ze względu na większe poparcie polityczne dla inwestycji w węglowe projekty – argumentuje analityk.