Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Rawicz Energy, firmą należącą do amerykańskiej grupy Palomar Natural Resources, kontrakt na dostawy gazu ziemnego. Surowiec będzie pochodził ze złóż w woj. wielkopolskim. Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie będzie następował odbiór błękitnego paliwa. W kolejnym etapie surowiec zostanie odazotowany w zakładzie PGNiG w Odolanowie. Palomar zakłada, że dostawy ruszą w III kwartale przyszłego roku.

- Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG.

Dodaje, że to z tego powodu, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, koncern rozpoczyna współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem.

Początkowo dostawy wyniosą około 50 mln m sześc. rocznie. Docelowo może to być nawet 160 mln m sześc. Dla porównania PGNiG wydobywa w naszym kraju ponad 4 mld m sześc. gazu rocznie.

- Palomar działa na polskim rynku od 2014 roku i już wkrótce jako pierwsza prywatna międzynarodowa, firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na tak znaczącą skalę. Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski - uważa John Buggenhagen, prezes Palomar Natural Resources.