Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2017 08:32 Publikacja: 04.04.2017 08:32
Cena bawełny systematycznie od dłuższego czasu idzie w górę
Foto: Bloomberg
– Cena tego surowca kontynuuje wyraźne odbicie od początku zeszłego roku, co było związane ze zmianą chińskiej polityki dotyczącej tego surowca. Chiny zdecydowały się na redukcję swoich ogromnych zapasów, które stanowiły nawet ponad 60 proc. wszystkich składowanych zasobów tego surowca na świecie – tłumaczy Michał Stajniak, analityk XTB. Jak jednak wskazuje, kontynuacja trendu wcale nie jest oczywista. Jego zdaniem przemawia za tym kilka czynników. – Odbicie cen doprowadziło do wyraźnego wzrostu produkcji ze strony większości producentów, a w szczególności Stanów Zjednoczonych, którzy poprzez niskie ceny innych surowców rolnych szukają wyższych stóp zwrotu. Jednocześnie wzrost światowego popytu jest raczej stłumiony, co jest związane z relatywnie wysokimi cenami surowca na świecie. Dużą konkurencją w stosunku do bawełny są materiały sztuczne, których cena jest zdecydowanie niższa niż naturalnych materiałów. Część szwalni w krajach azjatyckich zdecydowała się na produkcję z mieszanych włókien lub nawet samych sztucznych w odpowiedzi na rosnące ceny bawełny – wskazuje Stajniak. Zwraca on uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: ekstremalnie wysokie pozycje inwestorów spekulacyjnych na bawełnie. Jego zdaniem czynnik ten stanowi ważny sygnał ostrzegawczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bogdanka coraz sugestywniej daje do zrozumienia, że na rynku węgla w Polsce trwa nierówna walka między dotowanymi kopalniami, a tymi, które walczą tylko rynkowymi metodami. -"Wolelibyśmy, by rynek funkcjonował w takim sposób, aby wszyscy mieli równe szanse" - mówił w Katowicach wiceprezes Bogdanki Sławomir Krenczyk.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Znaczenie KGHM dla Europy jest ogromne. Niekoniecznie musimy sprzedawać miedź poza Unię. Szacujemy, że do wydobycia z eksploatowanych już w Polsce złóż mamy jej jeszcze kilkanaście milionów ton – mówi Andrzej Szydło, prezes spółki.
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas