Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tym samym górniczy emeryci z Tauronu będą mogli skorzystać z jednorazowego świadczenia w wysokości 10 tys. zł. Pieniądze na ten cel popłyną z budżetu państwa. Sejm przegłosował już ustawę o rekompensacie za utracony deputat. Senat pochyli się nad nią na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się w środę.
Prawo do bezpłatnego węgla w poprzednich latach wypowiedziały już emerytom inne spółki wydobywcze – Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy (dziś ich kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej) czy Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak wyjaśniała wówczas Kompania Węglowa, rocznie świadczenie to kosztowało ją 266 mln zł, czyli więcej niż miesięczne wydatki na pensje górników. W czasie kryzysu, gdy producenci węgla notowali dotkliwe straty, nie było ich stać na utrzymanie deputatów. Teraz rząd postanowił wynagrodzić emerytom tę stratę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.