Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.07.2019 05:00 Publikacja: 04.07.2019 05:00
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska
Podmiot powołany do prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy i gazu w Norwegii ma być dokapitalizowany kwotą 1 mld koron, czyli 438,5 mln zł według obecnego kursu NBP. Koncern informuje, że celem emisji jest zapewnienie środków finansowych na realizację projektów eksploatacyjnych i poszukiwawczych. Jakich konkretnie, nie precyzuje.
Jednym ze strategicznych celów PGNiG jest zwiększenie w Norwegii wydobycia gazu po 2022 r. do 2,5 mld m sześc. rocznie. Błękitne paliwo ma być kierowane na polski rynek przez budowany gazociąg Baltic Pipe, którego roczna przepustowość wyniesie 10 mld m sześc. Zdecydowaną większość jego zdolności przesyłowych giełdowa spółka już zarezerwowała. Teraz musi zwiększyć wydobycie, które ostatnio wynosi w Norwegii około 0,5 mld m sześc. rocznie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern więcej zarabia pomimo trudnych warunków rynkowych. To konsekwencja poprawy efektywności i wewnętrznych wskaźników, zwłaszcza na działalności dotyczącej wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjnej.
Jak przekazała spółka, 8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Bumech uważa za bezzasadny wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, który według doniesień medialnych został złożony do ministra klimatu i środowiska przez Fundację Frank Bold. Spółka w komentarzu dla „Parkietu” odniosła się do stawianych zarzutów.
Realizacja unijnych celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 powinna być wydłużona w czasie, realizowana przy zastosowaniu różnych technologii i wspierana finansowo. Musi też być zapewniona konkurencyjność i bezpieczeństwo europejskich firm.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należącą do Bumechu.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należąca do Bumechu. Kopalnia miała przestać naprawiać szkody i wypłacać należności za szkody górnicze wynikające z zawartych ugód, czym ma naruszać - zdaniem organizacji - zasady koncesji i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Goczałkowic-Zdroju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas