Zarząd Onico podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu dostępnych opcji w zakresie finansowania działalności spółki. Ich celem jest m.in. ustabilizowanie sytuacji kredytowej firmy i zapewnienie jej czasu na wdrożenie działań naprawczych pozwalających na odbudowanie kapitałów własnych.

W ramach przeglądu zarząd ma rozważać możliwość podjęcia działań ukierunkowanych na pozyskanie dodatkowego kapitału obrotowego dla zapewnienia stabilnego finansowania Onico, w celu kontynuacji działalności w skali nie mniejszej niż dotychczas. W szczególności zaplanowano prowadzenie rozmów zmierzających do pozyskania dodatkowych środków na kapitał obrotowy z instytucji finansowych, w tym od banków i funduszy. Zarząd nie wyklucza też rozmów z obecnymi akcjonariuszami i obligatariuszami, jak również z innymi potencjalnymi inwestorami, jeżeli wyrażą oni swoje zainteresowanie udziałem w finansowaniu spółki. Oczekuje, że ci ostatni przedłożą firmie, z własnej inicjatywy, wiarygodne propozycje scenariuszy w zakresie ich potencjalnego zaangażowania w finansowanie działalności Onico.

Kilka dni wcześniej spółka otrzymała od mBanku informację o wstrzymaniu uruchomienia kredytu w rachunku bieżącym. Decyzja ta została uzasadniona pogorszeniem się sytuacji ekonomiczno-finansowej Onico, w szczególności niespełnieniem wskaźników finansowych określonych w umowie. mBank zwrócił też uwagę na stan majątkowy firmy, który może zagrażać terminowej spłacie zobowiązań kredytowych. O wstrzymaniu dalszego, nowego kredytowania zdecydował też bank BNP Suisse, a ING Bank Śląski wstrzymał przekazywanie środków z rachunków cesyjnych na podstawie umowy przelewu wierzytelności z tytułu umów handlowych z monitoringiem.

Pogarszająca się sytuacja finansowa i płynnościowa Onico powoduje, że akcje spółki w ostatnich miesiącach mocno tracą na wartości. Jeszcze w marcu handlowano nimi na NewConnect po cenach przekraczających nawet 85 zł. Tymczasem dziś na otwarciu sesji kurs wynosił już zaledwie 24 zł.