Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.07.2019 05:17 Publikacja: 19.07.2019 05:17
PGNiG, którego prezesem jest Piotr Woźniak, wydobyło w II kwartale mniej gazu i ropy niż w takim samym okresie ubiegłego roku.
Foto: materiały prasowe
Wyniki grupy PGNiG w ostatnich miesiącach nie napawają optymizmem. – Dane operacyjne PGNiG za II kwartał sugerują, że wyniki finansowe koncernu w tym okresie były znacznie słabsze niż rok temu. Przede wszystkim zmalały zyski związane z wydobyciem gazu, co z jednej strony jest efektem spadku wydobycia, a z drugiej mocnej przeceny tego surowca na TGE i innych giełdach europejskich – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM.
Jego zdaniem niski kurs błękitnego paliwa ma też negatywny wpływ na wyniki segmentu obrotu, ponieważ w tym obszarze sytuację pogarszają stosunkowo wysokie ceny, po jakich spółka musi kupować gaz sprowadzany ze Wschodu. Ze względu na obniżkę taryfy trudno też oczekiwać poprawy w segmencie dystrybucji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern więcej zarabia pomimo trudnych warunków rynkowych. To konsekwencja poprawy efektywności i wewnętrznych wskaźników, zwłaszcza na działalności dotyczącej wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjnej.
Jak przekazała spółka, 8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Bumech uważa za bezzasadny wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, który według doniesień medialnych został złożony do ministra klimatu i środowiska przez Fundację Frank Bold. Spółka w komentarzu dla „Parkietu” odniosła się do stawianych zarzutów.
Realizacja unijnych celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 powinna być wydłużona w czasie, realizowana przy zastosowaniu różnych technologii i wspierana finansowo. Musi też być zapewniona konkurencyjność i bezpieczeństwo europejskich firm.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należącą do Bumechu.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należąca do Bumechu. Kopalnia miała przestać naprawiać szkody i wypłacać należności za szkody górnicze wynikające z zawartych ugód, czym ma naruszać - zdaniem organizacji - zasady koncesji i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Goczałkowic-Zdroju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas