Węgierski koncern MOL kontynuuje działania, które mają uczynić z niego największą firmę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma w tym pomóc przebudowa oferty produktowej w kierunku półproduktów i produktów specjalistycznych. W latach 2017–2021 zamierza na ten cel przeznaczyć około 1,5 mld USD (około 5,8 mld zł).
Wzrosną zyski
– Poliole polieterowe, stanowiące bazę do produkcji pianek poliuretanowych, to nasz główny kierunek ekspansji w sektorze petrochemicznym. Na tę decyzję wpłynęło ich szerokie zastosowanie w branżach: motoryzacyjnej, budowlanej, opakowaniowej czy meblarskiej – informują „Parkiet" przedstawiciele MOL Group.
Dodają, że kamieniem milowym przy tym projekcie było podpisanie we wrześniu ubiegłego roku kontraktu z Thyssenkrupp Industrial Solutions na realizację tej inwestycji. Dzięki temu koncern zamierza zostać strategicznym partnerem środkowoeuropejskich producentów wyrobów poliuretanowych.
Nowy kompleks ma osiągnąć wydajność 200 tys. ton surowca rocznie. Zakład powstaje w miejscowości Tiszaújváros na Węgrzech. Produkcję ma rozpocząć w II połowie 2021 r. W tym czasie do użytku ma być też oddany zakład produkcji tlenku propylenu. – Pozwoli to na poprawę naszego wyniku EBITDA o około 150 mln USD przy wydatkach inwestycyjnych na poziomie 1,35 mld USD. Jednocześnie planujemy lub już prowadzimy szereg mniejszych projektów w sektorze rafineryjnym i petrochemicznym, co docelowo ma pozwolić na dalszą poprawę wyników o kolejnych kilkaset milionów dolarów – przekonuje MOL Group.