Péter Ratatics, wiceprezes ds. usług konsumenckich MOL-a, podaje, że na każdego dolara wpływów uzyskanych na stacjach koncernu 30 centów pochodzi z oferty pozapaliwowej.
MOL Group przekonuje, że jej stacje paliw mają potencjał do osiągania jeszcze większych zysków niż w ostatnich kwartałach, mimo że te były rekordowe. Dotychczasowe wzrosty były możliwe zarówno dzięki poprawie marż ze sprzedaży paliw, jak i oferty pozapaliwowej.
– W MOL Group rozumiemy zachodzące na świecie zmiany – zmieniają się nawyki, potrzeby i oczekiwania klientów – dlatego przekształcamy naszą działalność detaliczną, by stać się wiodącą marką, jeżeli chodzi o usługi dla konsumentów w CEE (Europa Środkowo-Wschodnia – red.) i sprostać przyszłym wyzwaniom – mówi Péter Ratatics, wiceprezes wykonawczy ds. usług konsumenckich MOL.
Nowe usługi
Koncern zakłada, że paliwa kopalne nie będą dłużej grać monopolistycznej roli w transporcie już pod koniec kolejnej dekady. – Dlatego też prowadzimy stały przegląd naszych operacji, rozszerzamy portfolio usług i produktów konsumenckich, by zrównoważyć oczekiwany w przyszłości spadek sprzedaży paliw kopalnych. Naszą ambicją jest co najmniej pozycja regionalnego lidera w nadchodzącej rewolucji w transporcie – deklaruje Ratatics. Koncern spodziewa się, że do 2030 r. mniej niż jedna trzecia jego wyniku EBITDA będzie pochodzić ze sprzedaży paliw kopalnych. Na pozostałą część zysków złożą się paliwa alternatywne, usługi związane z mobilnością i dobra konsumenckie.
– W ubiegłym roku wprowadziliśmy szereg produktów i usług w zakresie czystej i alternatywnej mobilności, przyczyniających się do stopniowego przeniesienia ciężaru w kierunku multimodalnego, czystego i zrównoważonego transportu. Obserwując rosnące znaczenie gospodarki współdzielenia, uruchomiliśmy usługę car sharingu (system wspólnego użytkowania samochodów osobowych – red.) w Budapeszcie, pod nazwą MOL Limo – informuje Ratatics. Dodaje, że we flocie liczącej 450 pojazdów jedną trzecią stanowią samochody elektryczne. W systemie MOL Limo zarejestrowanych jest już 40 tys. użytkowników. Koncern w stolicy Węgier uruchomił też sieci rowerów miejskich pod nazwą MOL Bubi. Podobną usługę zaoferował w Bratysławie pod nazwą Slovnaft Bajk.