Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowana budowa nowych instalacji stanowi istotną część tzw. programu transformacyjnego INA Downstream 2023 New Course, którego celem jest przekształcenie działalności rafineryjnej w zrównoważony i dochodowy biznes. Całkowity budżet nowego przedsięwzięcia wynosi około 4 mld kun, czyli około 600 mln USD. W jego ramach m.in. powstanie instalacja zgazowania ciężkich frakcji ropnych i zostaną przebudowane inne istniejące w rafinerii instalacje. Dzięki temu powinna się zwiększyć ilość uzyskiwanych produktów wysokomarżowych kosztem przynoszących straty lub niskie marże. Chodzi zwłaszcza o zwiększenie udziału dochodowych tzw. białych produktów przerobu ropy, m.in. diesla. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.