MOL Group: Lepiej od oczekiwań

W czwartek popyt na akcje MOL Group wyraźnie poszedł w górę. Na budapeszteńskiej giełdzie handlowano nimi w południe po kursie o 2,3 proc. wyższym niż dzień wcześniej. Rano w Warszawie cena walorów węgierskiego kolosa paliwowego rosła zaś nawet o 2,7 proc.

Publikacja: 08.05.2020 05:03

MOL Group: Lepiej od oczekiwań

Foto: Bloomberg

Powodem zwiększonego zapotrzebowania na papiery były niewątpliwie lepsze od oczekiwanych wyniki grupy w I kwartale. Kluczowy dla MOL Group wskaźnik, czyli oczyszczony zysk CCS EBITDA, wyniósł 621,9 mln USD. To o 20,9 proc. więcej, niż zanotowano rok wcześniej.

Koncern poinformował jednocześnie, że od połowy marca jego kondycja finansowa we wszystkich kluczowych biznesach pogorszyła się za sprawą zamrożenia gospodarek w krajach, w których działa grupa. Wpływ pandemii koronawirusa na działalność widoczny jest zwłaszcza na poziomie przychodów, które spadły w I kwartale o 10,7 proc., oraz straty netto, która wyniosła w tym czasie 152 mln USD. To także konsekwencja słabnącego kursu węgierskiego forinta i spadających cen ropy.

– Pandemia i towarzyszący jej kryzys gospodarczy położą się długim cieniem na naszych wynikach w 2020 r. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy weszły w okres niepewności, jakiej dotąd nawet sobie nie wyobrażaliśmy – mówi Zsolt Hernádi, prezes MOL Group. Dodaje, że walcząc z pandemią, firma stara się chronić pracowników, klientów i partnerów, aby pomimo ekstremalnych okoliczności mogła nadal funkcjonować, a w przyszłości wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza. – Podjęliśmy już wiele trudnych decyzji, które pomogą nam w osiągnięciu „neutralności gotówkowej", utrzymaniu płynności i elastyczności finansowej, co pozwoli wykorzystać okazje, jakie mogą się pojawiać na drodze powrotnej do normalności – twierdzi Hernádi.

W I kwartale MOL Group największą poprawę wyników zanotował na działalności rafineryjnej i petrochemicznej, w głównej mierze dzięki wysokim marżom występującym na rynkach Europy Środkowej.

Foto: GG Parkiet

W kwietniu rafinerie pracowały już jednak tylko na 70–75 proc. możliwości produkcyjnych. Co więcej, w ostatnich dniach znacząco spadły marże. Z powodu niskich cen ropy i gazu mocno obniżyły się wyniki z wydobycia. Dodatkowo o 4 proc. zmalała ilość surowców pozyskiwanych z własnych złóż. W kwietniu MOL Group sfinalizował jednak zakup udziałów w największym złożu ropy w Azerbejdżanie, co oznacza, że obecnie dzienne wydobycie może być już o ok. 20 wyższe niż jeszcze kilka tygodni temu. Węgrzy kilkuprocentowy wzrost wyników zanotowali w I kwartale również w biznesach obejmujących usługi konsumenckie (sprzedaż na stacjach paliw) i handel gazem. TRF

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu