Docelowo będzie produkować na godzinę do 600 kg doczyszczonego wodoru, czyli pozbawionego substancji szkodliwych dla ogniw wodorowych używanych w różnego rodzaju pojazdach. W ramach inwestycji powstanie nie tylko instalacja wytwarzająca paliwo do zastosowania w transporcie, ale i infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z globalnym trendem nowej mobilności, dlatego nasza strategia zakłada również sukcesywny rozwój paliw alternatywnych i technologii niskoemisyjnych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wodór będzie bardzo istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego intensyfikujemy nasze prace w tym obszarze – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że celem koncernu jest umacnianie pozycji lidera w tej branży.

Koncern zapowiada, że do końca sierpnia ogłosi postępowanie przetargowe na budowę hubu wodorowego we Włocławku. Będzie on zlokalizowany na terenie zakładu należącego do zależnego Anwilu. W pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę. Jej konstrukcja pozwala jednak na elastyczne zwiększanie zdolności wytwórczych poprzez dobudowywanie kolejnych modułów, co będzie następowało wraz ze wzrostem popytu na wodór. Paliwo to w pierwszym etapie dystrybucji będzie przeznaczone głównie dla transportu publicznego i towarowego, w tym szynowego. W tej sprawie PKN Orlen podpisał już listy intencyjne o współpracy z: Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym, MPK w Krakowie i Miastem Płock. Porozumienia z kolejnymi samorządami są w trakcie uzgodnień. Koncern podpisał też list intencyjny z Pesą Bydgoszcz na budowę lokomotywy zasilanej wodorem, która będzie wykorzystywana na potrzeby logistyczne PKN Orlen. Wraz z rozwojem rynku wodór trafi także do samochodów osobowych i autobusów dalekobieżnych. W długiej perspektywie spółka zakłada dostawy tego paliwa na potrzeby statków, promów i na cele grzewcze.

Podobną inwestycję, jak we Włocławku, koncern planuje w Płocku. Dodatkowo technologie wodorowe rozwijane są już w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam w 2021 r. Wartości żadnej inwestycji nie podano.

Obecnie kierowcy samochodów osobowych mogą zatankować wodór na dwóch stacjach koncernu w Niemczech, a od czerwca 2021 r. taka możliwość ma się pojawić na trzech stacjach w Czechach. Spośród giełdowych spółek ambitne plany rozwoju technologii wodorowych mają także Lotos, PGNiG, JSW i Biomass Energy Project. TRF