Zarząd PGNiG przyjął kierunkowy plan działań związanych z przyszłymi inwestycjami w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jego realizacja ma pozwolić grupie na utworzenie odrębnego biznesu, który zapewni długoterminowe i bezpieczne warunki rozwoju koncernu poprzez stabilizację jego wyników. – Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – twierdzi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Ambitne cele
Tworzenie nowego biznesu będzie polegało m.in. na przeprowadzaniu przejęć projektów i stopniowym budowaniu przez firmę własnych kompetencji deweloperskich w obszarze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Spółka opracuje też model franczyzowy dla inwestycji związanych z produkcją biometanu. Ponadto chce realizować projekty o charakterze badawczo-rozwojowym i innowacyjnym dotyczące wodoru i magazynowania energii.
Na podstawie przeprowadzonych analiz i symulacji zarząd PGNiG zdecydował o przeznaczeniu na OZE do 4 mld zł w perspektywie najbliższych lat. W tym czasie zamierza osiągnąć moc wytwórczą sięgającą nawet 900 MW (megawaty) i tym samym stać się jednym z głównych graczy wśród wytwórców energii z OZE w Polsce. Ostateczny zakres celów strategicznych oraz poziom przewidywanych na ich realizację inwestycji będzie przedmiotem dalszych analiz. Znajdą one odzwierciedlenie w aktualizacji strategii grupy dotyczącej lat 2017–2022 z perspektywą do 2026 r. Zarząd chce ją przyjąć i ogłosić do końca tego roku.