W związku z tym jednym z kluczowych elementów przygotowywanej przez koncern aktualizacji strategii ma być tzw. zielony zwrot. Jego istotnym elementem jest biometan, czyli surowiec pozyskiwany z biomasy o parametrach gazu ziemnego. PGNiG zakłada, że w 2026 r. będzie produkowało ponad 1 mld m sześc. biometanu, co oznacza współpracę z ponad 250 biometanowniami. Jeszcze więcej tego surowca ma popłynąć gazociągami należącymi do zależnej PSG. Wiodącą formą współpracy z kontrahentami będzie franczyza i długoterminowe umowy na zakup biometanu. Niewykluczone są też przejęcia.
W przyszłości jednym z istotniejszych biznesów koncernu ma być wodór. PGNiG już opracowało w tym zakresie program składający się wstępnie z pięciu projektów. Pierwszy i najbardziej zaawansowany o nazwie Hydra Tank dotyczy budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Obiekt ma powstać na warszawskiej Woli obok siedziby spółki kosztem ok. 9 mln zł. Drugi projekt, InGrid – Power to Gas, będzie realizowany w Odolanowie, gdzie grupa posiada m.in. zakład odazotowania wydobywanego gazu ziemnego. W jego ramach powstanie instalacja fotowoltaiczna, która będzie wytwarzała prąd do produkcji zielonego wodoru. W Odolanowie będą również prowadzone badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. Pozostałe trzy projekty dotyczą stworzenia nowoczesnego laboratorium do badań nad wodorem (projekt New Fuel Lab), wykorzystania wodoru w transporcie (Gas-Mobility) i pozyskiwania wodoru z gazu ziemnego (Blue Hydrogen).
Zarząd PGNiG przyjął też kierunkowy plan działań związanych z przyszłymi inwestycjami w sektorze odnawialnych źródeł energii. Tworzenie nowego biznesu będzie polegało m.in. na przejęciach projektów i stopniowym budowaniu przez firmę własnych kompetencji w obszarze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Na podstawie analiz i symulacji zarząd zdecydował o przeznaczeniu na OZE do 4 mld zł w perspektywie najbliższych lat. W tym czasie firma zamierza osiągnąć moc wytwórczą nawet 900 MW i tym samym stać się jednym z głównych graczy wśród wytwórców energii z OZE w Polsce.