– Rozbudowujemy nasz portfel zeroemisyjnych źródeł, realizując własne inwestycje, ale również poprzez akwizycje perspektywicznych aktywów. W te działania wpisuje się przejęcie działającej na lądzie farmy wiatrowej Kanin – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Nabyte instalacje działają w systemie wsparcia zielonych certyfikatów i na podstawie zawartych umów posiadają gwarancję odbioru wyprodukowanego prądu do 2027 r. Dotychczas farma wytwarzała do 50 GWh energii rocznie. W jej skład wchodzi osiem turbin o mocy 2,5 MW każda zlokalizowanych na obszarze działania firmy Energa Operator, pośrednio kontrolowanej przez płocki koncern.

Obecnie Orlen posiada aktywa energetyczne o mocy 3,2 GW, w tym 552 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmują one m.in. 55 elektrowni produkujących energię z OZE. Biznes energetyki wiatrowej tworzy w koncernie siedem farm, których łączna moc sięga 262 MW. Ponadto koncern posiada nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock, największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma chce zainwestować w nisko- i zeroemisyjne źródła energii 47 mld zł. TRF