Do 2028 r. mogą powstać w Polsce energetyczne bloki gazowe o łącznej mocy ok. 10 GW (gigawaty) – stwierdził niedawno w Senacie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. To bardzo dużo, zważywszy, że na koniec 2019 r. było to 2,8 GW. Z kolei najnowsze prognozy Gaz-Systemu dotyczące zapotrzebowania na przesyłanie błękitnego paliwa krajową siecią gazociągową mówią o wzroście z 18,5 mld m sześc. w tym roku do 32,6 mld m sześc. za dziesięć lat. Jednocześnie spółka szacuje, że sama energetyka zwiększy w tym czasie popyt na dostawy surowca z 3 mld m sześc. do 10,8 mld m sześc.
Kilkanaście projektów
Do rozwoju energetyki gazowej w decydującym stopniu mają przyczynić się spółki notowane na GPW. Szczególnie ambitne plany ma największy krajowy wytwórca prądu i ciepła. „Portfel projektów gazowych grupy PGE obejmuje kilkanaście inwestycji, poczynając od budowy nowych kotłowni szczytowo-rezerwowych opalanych gazem w elektrociepłowniach po budowę nowych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra. Projekty te są na różnym stopniu zaawansowania" – informuje biuro prasowe spółki. Kluczowa inwestycja o wartości 3,7 mld zł dotyczy budowy bloków nr 9 i 10 w Elektrowni Dolna Odra. Ich łączna moc elektryczna wyniesie 1,4 GW. Obecnie projekt jest na etapie realizacji prac ziemnych na potrzeby wykonania fundamentów głównych budynków. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 r.
Rok później powinna ruszyć nowa Elektrociepłownia Czechnica. W tej sprawie już doszło do rozstrzygnięcia przetargu, a wkrótce ma być podpisana umowa. Wartość inwestycji wynosi 1,16 mld zł. Na etapie prac przygotowawczych do realizacji są projekty dotyczące budowy instalacji na gaz w Elektrowni Rybnik i EC Gdynia. Z kolei w EC Bydgoszcz, EC Kielce i EC Zgierz trwają postępowania przetargowe, a projekty gazowe w EC Kraków i EC Gdańsk są na etapie prac koncepcyjnych. Jeśli PGE zrealizuje wszystkie planowane dziś przedsięwzięcia, jej zainstalowane moce elektryczne oparte na błękitnym paliwie wzrosną o ponad 2 GW, a cieplne o 1,6 GW. Dla porównania dziś wynoszą odpowiednio 0,9 GW i 2,2 GW. PGE podaje, że w ubiegłym roku wyprodukowała z gazu 5,1 TWh (terawatogodziny) energii elektrycznej na 58,1 TWh ogółem wytworzonej. Z kolei produkcja ciepła wyniosła 50,1 PJ (petadżul), z czego 9,7 PJ pochodziła ze spalania błękitnego paliwa.