Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ostatnich tygodniach modelowa marża rafineryjna wykazywana przez Lotos istotnie spadła. W październiku wynosiła już 1,7 USD na baryłce przerobionej ropy, podczas gdy w całym III kwartale sięgała 2,7 USD. Faktycznie realizowana marża była jednak wyższa, co wynikało z wykorzystywania przez koncern okazji rynkowych w handlu olejami bazowymi, benzynami i asfaltami. Trzeba też pamiętać, że Lotos – w przeciwieństwie do innych firm rafineryjnych – do obliczania modelowej marży wlicza szacowany koszt zużycia gazu ziemnego, który jest podstawowym paliwem używanym w pracy instalacji. Tymczasem ostatnio jego ceny mocno wzrosły. Dodatkowo faktyczne wykorzystanie błękitnego paliwa w Gdańsku maleje, gdyż koncern stara się go zastępować innymi tańszymi paliwami. Lotos informuje, że podobna sytuacja jak obecnie może mieć miejsce również w kolejnych miesiącach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.