Orlen Południe, firma zależna od Orlenu, podpisała umowę na budowę w Trzebini (woj. małopolskie) instalacji do produkcji i destylacji tzw. UCO FAME. Będzie ona przetwarzać oleje posmażalnicze i tłuszcze zwierzęce (ok. 30 ton rocznie) na estry drugiej generacji (biokomponenty, które będą dodawane do oleju napędowego) oraz glicerynę techniczną. Roczne moce wytwórcze poszczególnych produktów będą wynosić odpowiednio 30 tys. ton i 7 tys. ton. Szacowana wartość inwestycji, którą realizuje polska firma inżynieryjna AB Industry, to ok. 127,5 mln zł. Do użytku ma być oddana w I kwartale 2023 r. Dzięki niej Orlen Południe wykona kolejny krok w kierunku budowy nowoczesnej biorafinerii.
„Instalacja do produkcji i destylacji surowców alternatywnych UCO FAME zwiększy podaż biokomponentów drugiej generacji, na czym skorzysta środowisko naturalne. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli rozszerzyć nasze portfolio o kolejny ekologiczny produkt, a spółce Orlen Południe konsekwentnie budować zaawansowane kompetencje biotechnologiczne" – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że inwestycja wpisuje się również w unijną dyrektywę RED II premiującą przetwarzanie i ponowne wykorzystanie produktów odpadowych.
Inwestycja Orlen Południe pozwoli płockiemu koncernowi w realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego (określa poziom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w związku z ich spalaniem). Dla produkcji UCO FAME ograniczenie emisji CO2 wynosi ok. 83 proc., podczas gdy dla standardowych estrów ok. 55 proc. Inwestycja pomoże też realizować Narodowy Cel Wskaźnikowy (określa minimalny udział biokomponentów w paliwach), gdyż obowiązujące regulacje mówią o ograniczeniu stosowania biokomponentów pierwszej generacji w produkcji biopaliw na rzecz tych bardziej zaawansowanych. Kolejny plus to możliwość produkcji gliceryny roślinnej, która będzie wykorzystywana w Trzebini do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.