USA: Sesja zakończona na lekkim minusie
S&P 500 zakończył czwartkową sesję 0,1 proc. na minusie. Dow Jones Industrial spadł o 0,3 proc., ale Nasdaq Composite zyskał 0,06 proc.
Powell zatwierdzony na drugą kadencję
Szef Fedu Jerome Powell uzyskał od Senatu USA zatwierdzenie nominacji na drugą kadencję. Za tym głosowało 80 senatorów, przeciw było 19. Druga kadencja Powella zakończy się w 2026 roku.
Kapitalizacja Twittera już poniżej 35 mld USD
Kapitalizacja Twittera jest już o 9 mld USD niższa od sumy, jaką zgodził się zapłacić za spółkę Elon Musk.
GameStop i AMC znów na fali
Akcje GameStop (najbardziej znanej spółki "memicznej") zyskiwały podczas czwartkowej sesji w Nowym Jorku nawet 30 proc. a papiery sieci kin AMC rosły o 20 proc. Wieczorem zwyżki już jednak wyhamowały. GameStop zyskiwał 10 proc., a AMC 7 proc.
AmRest z zyskiem w I kwartale
Operator restauracji wypracował 0,1 mln euro zysku netto w I kwartale tego roku wobec 19,9 mln euro straty rok wcześniej. Przychody grupy wzrosły w tym czasie z 380 mln euro do 507 mln euro.
Adam Glapiński prezesem NBP na kolejną kadencję
Sejm powołał Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko prezesa NBP. Za powołaniem Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów.
Na Wall Street już zielono
Mimo zniżek na początku dzisiejszej sesji, amerykańskie indeksy są już powyżej punktów odniesienia. Nie wpływa to jednak na sytuację GPW. WIG20 na koniec dnia wraca do punktu otwarcia, co oznacza zniżkę o około 1,5 proc., do poziomu 1691
O spółkach zagranicznych
Zysk netto Siemensa w II kwartale spadł rok do roku o ponad 50 proc., do 1,03 mld euro. Wynik jest znacznie poniżej oczekiwań, które zakładały 1,52 mld euro. Spółka zapowiedziała wycofanie się z Rosji.
Naftowy gigant Saudi Aramco przegonił Apple pod względem kapitalizacji i tym samym stał się najdrożej wycenianą spółką na świecie.
Beyond Meat odnotował w I kwartale wyższą od oczekiwanej stratę netto. Wprowadzenie na rynek nowego suszonego mięsa na bazie roślin mocno wpłynęło na marże. Spółka odnotowała stratę na akcję na poziomie 1,58 dolara wobec spodziewanej straty 1,01 dolara. Przychody wyniosły 109,5 mln dolarów wobec oczekiwanych 112,3 mln dolarów.
Podaż nadal czuje się pewnie
Jak na razie WIG20 zaliczył dno tuż przed południem, zniżkując poniżej 1660 pkt. Obecnie spadek ogranicza się do 2,25 proc., a WIG20 sięga 1679 pkt. Byki jednak mogą czuć nadzieję w związku ze zbliżaniem się indeksu do dzisiejszego poziomu otwarcia.
Dynamika inflacji na świecie
Fatalne statystyki WIG20
Interwencja Banku Czech
Bank Czech poinformował o interwencji mającej na celu umocnienie korony.
3,4 proc. spadku WIG20 przed południem
Strata indeks dużych spółek z minuty na minutę powiększa się. Obecnie WIG20 notowany jest na poziomie 1659 pkt, co oznacza 3,4-proc. zniżkę. Tabelę zamykają Pekao, mBank i Allegro, gdzie przecena sięga około 6 proc.
Siła dolara
Kurs EUR/USD w czwartek zniżkuje do 1,044 dolara za euro, co oznacza zejście na nowe minima.
CI Games na czele szerokiego rynku
Zwyżka producenta gier zbliża się do 10 proc., przy obrotach sięgających prawie 3 mln zł.
Banki dociskają rynek
Po około 90 minutach czwartkowej sesji WIG-Banki traci około 2,6 proc., powiększając tegoroczny spadek do około 35 proc. Jednocześnie WIG20 zniżkuje około 2,7 proc.
Słabość niemieckiego DAX
Większość europejskich giełd zaczęło czwartkową sesję od przeceny. Niemiecki DAX traci 2,4 proc. i jest jednym z najsłabszych indeksów na kontynencie.
Około 2-proc. spadek WIG20 na starcie
Indeks dużych spółek na otwarciu czwartkowej sesji traci około 34 pkt. W gronie blue chips mamy komplet czerwieni. Pod presją są banki, z których najsłabiej prezentuje się mBank. Najbliżej punktu odniesienia jest Dino Polska.
Na rynku walut spokojnie
Złoty z rana lekko traci. Dolar wyceniany jest na 4,45 zł, a euro na 4,68 dolara. Kurs eurodolara sięga 1,051, czyli bez zmiany wobec zamknięcia ze środy.
Słabe perspektywy na czwartek
Środowa sesja w USA zakończyła się ponad 3-proc. spadkiem Nasdaq oraz zniżką S&P500 o 1,65 proc. Niemal wszyskie indeksy giełd w Azji również finiszują na czerwono. Hang Seng jest 1,8 proc. pod kreską, a Nikkei225 1,77 proc. W takich warunkach trudno oczekiwać pozytywnego otwarcia handlu w Europie. Tymczasem czarna seria WIG20 trwa. Z 17 poprzednich sesji tylko jedna zakończyła się zwyżką indeksu
Kryptowalutowe trzęsienie ziemi
Zapowiada się kolejny fatalny dzień dla posiadaczy kryptowalut. Z rana notowania bitocina zniżkują o około 7 proc., poniżej 27 tys. dolarów. Od początku roku zniżka bitcoina sięga około 42 proc. Mocniej, około 11 proc., traci dziś etherum, wyceniany na 1843 dolary, co oznacza około 50-proc. przecenę od początku roku. Rynek żyje gigantyczną przeceną kryptowaluty luna, wycenianej w czwartek z rana na 0,22 dolara, podczas gdy jeszcze kilka sesji wcześniiej jej cena oscylowała wokół 80 dolarów. "Krach ten uzmysłowił inwestorom, jak wielkie ryzyko istnieje wokół cyfrowych instrumentów tworzonych w oparciu o technologię blockchain. Od początku tygodnia z rynku kryptowalut odpłynęły rekordowe w tym roku środki. Bitcoin ostatnio przełamał psychologiczny poziom 30 tys. dolarów i wygląda na to, że celem jest kolejne psychologiczne wsparcie 20 tys. dolarów" - podaje BM mBanku.
Wielka Brytania: PKB gorszy od prognoz
Brytyjski PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 0,8 proc. kw./kw. (8,7 proc. r./r.), podczas gdy średnio prognozowano jego wzrost o 1 proc. kw./kw. (9 proc. r./r.), po zwyżce o 1,3 proc. kw./kw. (6,6 proc. r./r.) w czwartym kwartale. W marcu PKB spadł o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, a dane o wzroście w lutym zrewidowano w dół - z 0,1 proc. do 0 proc.
Inflacja dokucza, choć mogła już minąć szczyt
Najnowsze dane o wzroście cen w USA nie skłonią Fedu do podnoszenia stóp w wolniejszym tempie. Kolejne odczyty inflacyjne z Europy dają natomiast EBC argumenty za podniesieniem stopy depozytowej już w lipcu.
Czytaj więcej
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 8,5 proc. rok do roku w marcu do 8,3 proc. w kwietniu. Była jednak wyższa od prognoz, mówiących średnio o zwyżce o 8,1 proc. Zadanie stojące przed Fedem nadal jest więc trudne. Podobny problem mają inne banki centralne.
Jak sprawić, by odsetki wzrosły
Rząd ma plan, jak zwiększyć atrakcyjność oszczędzania w Polsce. Jednym z elementów jest presja słowna na banki.
Czytaj więcej
Rząd chce zadbać, by lokaty i inwestycje Polaków przynosiły większe zyski. Pierwsza propozycja to nowy typ obligacji detalicznych.
Podwyżki w paczkach
Inflacja i droga ropa biją w e-handel. Ceny usług kurierskich skokowo rosną. Odczuje to Allegro.
Czytaj więcej
Od listopada InPost zmienia cennik w ramach umowy z największą platformą handlu internetowego w Polsce. Dla wielu to może być szok – z uwagi na inflację i drogą ropę skok cen usług będzie dwucyfrowy. A to nie koniec zwyżek.