Cała wielka czwórka zmieściła się na podium

To już XXII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Pałeczkę lidera nadal dzierży PwC. Dobrze wypadły też firmy audytorskie średniej wielkości.

Publikacja: 28.04.2023 05:00

Cała wielka czwórka zmieściła się na podium

Foto: Adobestock

Na pozycji lidera trzeci rok z rzędu uplasowało się PwC. Walka o czołowe miejsca była bardzo zacięta. Wiceliderów – podobnie jak w 2022 r. – mamy dwóch. Identyczną liczbę punktów otrzymały EY oraz KPMG. Z kolei trzecią pozycję obronił Deloitte Audyt.

Średnie firmy trzymają tempo

Na przestrzeni ostatnich lat swoją pozycję na rynku umacniają audytorzy średniej wielkości. Widać to również w tegorocznym rankingu. Dystans dzielący kolejną firmę od wielkiej czwórki jest mniejszy niż w ostatnich latach. W tym roku ta pozycja przypadła Grant Thorntonowi, który o włos przegonił BDO. W pierwszej dziesiątce (firm jest 11, bo drugie miejsce jest podwójne) znalazły się też: PKF Consult, Mazars, UHY ECA, Moore oraz Grupa KPW, która awansowała z zeszłorocznej 11. pozycji.

Większość firm audytorskich ma powody do zadowolenia. Około 52 proc. audytorów w tegorocznym zestawieniu zajęło miejsca wyższe niż rok temu. Na niższe lokaty spadło 36 proc. firm, a 12 proc. uplasowało się na takim samym miejscu jak rok temu. W tej ostatniej grupie dominują podmioty największe, w tym przedstawiciele wielkiej czwórki. Przez cztery ostatnie lata skład pierwszej dziesiątki się nie zmieniał. W tym roku mamy jedną roszadę: wspomniane już KPW zastąpiło firmę HLB, która teraz zajęła miejsce 13. Natomiast największy awans w tegorocznym zestawieniu, aż o kilkanaście miejsc, zanotowały Lexus Audit, MB Audyt oraz General Audyt.

GG Parkiet

Audytorzy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest przeregulowanie rynku i brak rąk do pracy.

– Branża mocno boryka się z problemami kadrowymi, wielu biegłych rewidentów porzuca zawód i przechodzi do biznesu na stanowiska CFO, kontrolerów, głównych księgowych. To niestety efekt zaostrzonego nadzoru. Trzeba mieć silne powołanie, aby wytrwać – podkreśla Lidia Skudławska, partner zarządzający Moore Polska.

Nie tylko zyski

Jak co roku doceniamy też audytorów, którzy wyróżniają się pod względem działalności prospołecznej. W tegorocznej edycji mamy dziesięciu laureatów: 4Audyt, Biuro Rachunkowo- Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Deloitte, EY, HLB, UHY ECA, KKA Buchalteria, KPMG, Nexia Pro Audit i PwC. Audytorzy angażują się w działalność prospołeczną na różne sposoby, m.in. przeprowadzając badania sprawozdań finansowych fundacji i stowarzyszeń pro bono lub wspierając je w inny sposób. Skala wsparcia zależy od rozmiaru firmy. Te największe prowadzą własne fundacje.

Przykładem może być Fundacja Deloitte, działająca w trzech obszarach: edukacji, klimatu i dobroczynności. W ubiegłym roku zrealizowała 22 projekty, w których realizacji uczestniczyło ponad 2 tys. pracowników. Audytorzy nie pozostają też obojętni na wydarzenia związane z wojną w Ukrainie. Jak wskazuje Deloitte, już od pierwszego dnia wojny pracownicy tej firmy zaangażowali się w pomoc humanitarną zarówno dla pracowników w Ukrainie, jak i pozostałych uchodźców – poprzez wsparcie w zakwaterowaniu, transporcie, zbiórkach odzieży i żywności czy prowadzeniu zajęć z języka polskiego.

Z kolei EY już od kilkunastu lat jest audytorem konkursu o tytuł Dobroczyńca Roku, organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego celem jest promocja współpracy małych, średnich i dużych firm z organizacjami pozarządowymi.

Ranking audytorów
Wschodzące gwiazdy audytu
Ranking audytorów
Audyt ma wiele twarzy
Ranking audytorów
Perspektywy dla branży w 2024 roku wydają się obiecujące
Ranking audytorów
Obowiązek raportowania ESG to dla audytorów szansa na oferowanie nowych usług, ale też wyzwania kadrowe i regulacyjne
Ranking audytorów
ESG szansą na nowe usługi dla biegłych rewidentów
Ranking audytorów
Przestrzeń dla średniej wielkości firm audytorskich się powiększa