Cała wielka czwórka zmieściła się na podium

To już XXII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Pałeczkę lidera nadal dzierży PwC. Dobrze wypadły też firmy audytorskie średniej wielkości.

Publikacja: 28.04.2023 05:00

Cała wielka czwórka zmieściła się na podium

Foto: Adobestock

Na pozycji lidera trzeci rok z rzędu uplasowało się PwC. Walka o czołowe miejsca była bardzo zacięta. Wiceliderów – podobnie jak w 2022 r. – mamy dwóch. Identyczną liczbę punktów otrzymały EY oraz KPMG. Z kolei trzecią pozycję obronił Deloitte Audyt.

Średnie firmy trzymają tempo

Na przestrzeni ostatnich lat swoją pozycję na rynku umacniają audytorzy średniej wielkości. Widać to również w tegorocznym rankingu. Dystans dzielący kolejną firmę od wielkiej czwórki jest mniejszy niż w ostatnich latach. W tym roku ta pozycja przypadła Grant Thorntonowi, który o włos przegonił BDO. W pierwszej dziesiątce (firm jest 11, bo drugie miejsce jest podwójne) znalazły się też: PKF Consult, Mazars, UHY ECA, Moore oraz Grupa KPW, która awansowała z zeszłorocznej 11. pozycji.

Większość firm audytorskich ma powody do zadowolenia. Około 52 proc. audytorów w tegorocznym zestawieniu zajęło miejsca wyższe niż rok temu. Na niższe lokaty spadło 36 proc. firm, a 12 proc. uplasowało się na takim samym miejscu jak rok temu. W tej ostatniej grupie dominują podmioty największe, w tym przedstawiciele wielkiej czwórki. Przez cztery ostatnie lata skład pierwszej dziesiątki się nie zmieniał. W tym roku mamy jedną roszadę: wspomniane już KPW zastąpiło firmę HLB, która teraz zajęła miejsce 13. Natomiast największy awans w tegorocznym zestawieniu, aż o kilkanaście miejsc, zanotowały Lexus Audit, MB Audyt oraz General Audyt.

Foto: GG Parkiet

Audytorzy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest przeregulowanie rynku i brak rąk do pracy.

– Branża mocno boryka się z problemami kadrowymi, wielu biegłych rewidentów porzuca zawód i przechodzi do biznesu na stanowiska CFO, kontrolerów, głównych księgowych. To niestety efekt zaostrzonego nadzoru. Trzeba mieć silne powołanie, aby wytrwać – podkreśla Lidia Skudławska, partner zarządzający Moore Polska.

Nie tylko zyski

Jak co roku doceniamy też audytorów, którzy wyróżniają się pod względem działalności prospołecznej. W tegorocznej edycji mamy dziesięciu laureatów: 4Audyt, Biuro Rachunkowo- Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Deloitte, EY, HLB, UHY ECA, KKA Buchalteria, KPMG, Nexia Pro Audit i PwC. Audytorzy angażują się w działalność prospołeczną na różne sposoby, m.in. przeprowadzając badania sprawozdań finansowych fundacji i stowarzyszeń pro bono lub wspierając je w inny sposób. Skala wsparcia zależy od rozmiaru firmy. Te największe prowadzą własne fundacje.

Przykładem może być Fundacja Deloitte, działająca w trzech obszarach: edukacji, klimatu i dobroczynności. W ubiegłym roku zrealizowała 22 projekty, w których realizacji uczestniczyło ponad 2 tys. pracowników. Audytorzy nie pozostają też obojętni na wydarzenia związane z wojną w Ukrainie. Jak wskazuje Deloitte, już od pierwszego dnia wojny pracownicy tej firmy zaangażowali się w pomoc humanitarną zarówno dla pracowników w Ukrainie, jak i pozostałych uchodźców – poprzez wsparcie w zakwaterowaniu, transporcie, zbiórkach odzieży i żywności czy prowadzeniu zajęć z języka polskiego.

Z kolei EY już od kilkunastu lat jest audytorem konkursu o tytuł Dobroczyńca Roku, organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego celem jest promocja współpracy małych, średnich i dużych firm z organizacjami pozarządowymi.

Ranking audytorów
ESG nie jest grą w zielone. To fundament odpowiedzialnego biznesu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ranking audytorów
ESRS to duży przeskok nawet dla doświadczonych organizacji
Ranking audytorów
Wiemy, które firmy audytorskie są najmocniejsze na giełdzie
Ranking audytorów
Wielka czwórka niezmiennie rozdaje karty w audycie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Ranking audytorów
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Ranking audytorów
Już cztery firmy audytorskie mają ponad miliard złotych przychodów