- Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to system korzystny dla pracowników, dla przyszłych emerytów -mówił po podpisaniu ustawy o PPK prezydent Andrzej Duda. Tłumaczył, że zwlekał z podpisaniem ustawy, bo chciał też poznać opinie pracodawców. – Mówili mi, że choć dla nich oznacza to dodatkowe koszty, to mają świadomość, iż w naszym kraju potrzebne jest budowanie długoterminowego kapitału i silnego rynku kapitałowego. A PPK przyczynią się do tego – mówił prezydent. – Wiemy też jaka jest sytuacja ZUS i jaka jest niepewność co to tego jakie będą nasze emerytury za 10, 20, 30 i więcej lat. Mam nadzieję, że ustawa o PPK poprawi sytuację przyszłych emerytów – stwierdził Andrzej Duda.
- To ustawa bardzo ważna dla polskiej gospodarki. Oczekiwana nie tylko przez pracowników, ale też przez pracodawców i związki zawodowe –mówił Teresa Czerwińska, minister finansów. Jej zdaniem ustawa o PPK podwyższa bezpieczeństwo pracowników na rynku pracy. – To pierwszy w pełni prywatny, długoterminowy, dobrowolny system dodatkowego oszczędzania na emerytury. Mam nadzieję, że będzie to system powszechny – stwierdziła Teresa Czerwińska. Dodała, że PPK pozwolą na odpowiedzialne, stabilne, długoterminowe gromadzenia kapitału.
- PPK nie rozwiążą wszystkich problemów, ale mogą być ważnym elementem budowy silnego systemu emerytalnego w naszym kraju – stwierdził Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych mówił z kolei, że liczy na szeroki udział pracowników w PPK. – To dla nich szansa żeby czerpać dochody nie tylko z pracy, ale też z kapitału i w pełni korzystać z owoców wzrostu gospodarczego w Polsce – przekonywał Marek Dietl.
Eksperci nie od dawna mają wątpliwości, że potrzebny jest