Czy instytucje finansowe, które będą zarządzać PPK, zamierzają wesprzeć proces wdrażania planów w firmach?
Przeprowadziliśmy badania etnograficzne wśród dyrektorów HR w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników. Ich wyniki pokazują, że osoby odpowiedzialne za wdrożenie PPK w przedsiębiorstwach mają duży niedosyt wiedzy na ich temat. Cześć menedżerów czuje się wręcz zagubionych. Jednocześnie pomaganie pracownikom jest wpisane w ich etos pracy. HR-owcy chcą służyć swoim kolegom eksperckim wsparciem we wszelkich tematach służbowych, a często również prywatnych. Dlatego u niektórych pracowników działów personalnych wprowadzenie PPK wywołuje frustrację. Znajdują się między młotem niepewności a kowadłem oczekiwań wobec samych siebie. Wsparcie tych ludzi we wdrażaniu PPK przez instytucje, które będą nimi zarządzać, jest warunkiem koniecznym powodzenia reformy emerytalnej.
Na jaką pomoc ze strony np. TFI mogą liczyć pracodawcy wprowadzający PPK w swojej firmie?
NN Investment Partners TFI osiągnęło wiodącą pozycję na rynku pracowniczych programów emerytalnych (PPE) między innymi dzięki obsłudze klientów przy wdrażaniu programów. Na każdym etapie implementacji zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogą liczyć na nasze wsparcie. Przykład? W firmach, które zdecydują się na PPE w NN Investment Partners TFI, nasi przedstawiciele pełnią dyżury, podczas których pomagają pracownikom wypełniać deklaracje przystąpienia do PPE. W przypadku PPK musimy dać jeszcze więcej. O ile bowiem w odniesieniu do PPE działy personalne firm mają sporą wiedzę – ten produkt emerytalny istnieje już 20 lat, a nasze szkolenia są adresowane przede wszystkim do pracowników, o tyle w przypadku PPK niezbędne są szkolenia dla HR i administracji. To znacznie bardziej szczegółowe kwestie – prawne, operacyjne i administracyjne. Na tym etapie wdrażania PPK wsparcie to przede wszystkim edukacja – w formie prezentacji, spotkań via Skype, webinariów, filmów i animacji szkoleniowo-instruktażowych.
Żebyśmy mieli jasność – to nie są materiały z odpowiedzią na pytanie, czym są PPK, tylko co trzeba wpisać i w jakim polu w internetowym formularzu rejestracyjnym. I tu dochodzimy do drugiej bardzo ważnej kwestii, nad którą pracujemy – prostego w obsłudze i intuicyjnego portalu do obsługi PPK – można powiedzieć, że jest gotowy, nadajemy mu ostatnie szlify. Uruchomiliśmy też specjalną infolinię pod PPK, czynną w dni powszednie od godz. 9 do 17, a z poziomu naszej strony internetowej można również zadać pytanie konsultantowi na czacie. Do tego dochodzą tradycyjne w formie – ulotki, infografiki, foldery, broszury – ale nietuzinkowe w treści materiały informacyjne dla pracodawców i pracowników w kilku wersjach językowych, Q&A, czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi, itd.