- Większość pracodawców wybrało już instytucję, która wdroży u nich pracownicze plany kapitałowe. Dla tych, które jeszcze tego nie zrobiły, to już ostatni dzwonek na przygotowanie się do skutecznego wdrożenia PPK – mówi Jacek Janiuk, prezes zarządu Pekao TFI, jednej z instytucji finansowych, które mogą zarządzać i tworzyć PPK.
Oczekiwania firm wobec instytucji zarządzających
W ewidencji prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju jest 20 takich instytucji. Będą one inwestowały i pomnażały pieniądze gromadzone na rachunkach PPK. Z niedawnego badania przeprowadzonego przez KPMG wynika, że wśród kryteriów wyboru instytucji finansowej do zarządzania PPK najważniejsze są zdaniem firm: doświadczenie w zarządzaniu funduszami na polskim rynku (60 proc.), efektywność w zarządzaniu aktywami potwierdzona historycznymi wynikami inwestowania (58 proc.), wysokość opłat za zarządzanie (48 proc.). Na dalszych miejscach firmy wymieniały m.in. oferowane narzędzia wsparcia informatycznego dla pracowników i pracodawcy, zakres i jakość wsparcia dla pracowników i pracodawcy, doświadczenie zespołu zarządzającego aktywami, a także oferowane dodatkowe korzyści dla pracowników (bonusy, rabaty itp.). Ze strony instytucji finansowej wybranej do zarządzania PPK oczekują też m.in. dedykowanego opiekuna do kontaktów dla pracowników działu odpowiedzialnego za prowadzenie tego programu w firmie (96 proc.), przeprowadzenia akcji informacyjnej, spotkań i szkoleń dla pracowników (88 proc.), integracji systemów kadrowo-płacowych firmy z systemem do obsługi PPK (88 proc.), materiałów informacyjnych, broszur, plakatów (86 proc.).
Instytucje finansowe dobrze znają te oczekiwania firm i pod nie „szyją" swoje oferty. - Doskonale rozumiemy, że wdrożenie PPK jest związane z dodatkowymi obowiązkami po stronie firm, dlatego wesprzemy je na każdym etapie, zarówno przed, w trakcie, jak i po uruchomieniu tego programu – mówi Jacek Janiuk. Wylicza, że Pekao TFI zapewnia pracodawcom bezpłatny dostęp do serwisu e-PPK, który w bezpieczny, łatwy i intuicyjny sposób przeprowadza ich przez proces zawarcia umowy o zarządzanie PPK, umowy o prowadzenie PPK oraz rejestracji. Za jego pośrednictwem przekazywane będą też informacje o wpłatach zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Co więcej, serwis może zostać zintegrowany z systemem kadrowo-płacowym danej firmy.
- Poza obsługą umów i pomocą podczas wdrożenia programu przez pracodawcę, Pekao TFI aktywnie angażuje się również w szkolenia dla pracowników, co przyczynia się do lepszego zrozumienia przez uczestników samego programu jak i związanych z nim korzyści. Powinno to skutkować większą partycypacją, czyli większą liczbą pracowników przystępujących do PPK – mówi Jacek Janiuk.
Ale umowa o zarządzanie PPK to nie wszystko. To dopiero początek tworzenia pracowniczego planu kapitałowego w firmie. Potrzebna jest także umowa o prowadzenie PPK. Termin na jej podpisanie z instytucją finansową upływa 12 listopada.