Choć dla pracowników udział w PPK jest dobrowolny, to pracodawcy wyboru nie mają. Większość z nich będzie musiała zaoferować swoim pracownikom możliwość udziału w PPK. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale też na umowy zlecenia, jeśli pracodawca odprowadza od nich składki ZUS.
PPK jako ważny wyróżnik firmy
Wyjątki od obowiązku udostępniania PPK pracownikom są nieliczne. Pracownicze plany kapitałowe nie będą tworzone przez mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do dziesięciu osób, jeśli wszyscy zrezygnują z udziału w programie. PPK nie będą też musieli uruchamiać pracodawcy, którzy prowadzą w swoich firmach pracownicze programy emerytalne. Ale jest kilka warunków. PPE w danej firmie musi działać przed pojawieniem się obowiązku uruchomienia PPK. Ponadto pracodawca musi odprowadzać na konto pracownika w PPE składkę w wysokości co najmniej 3,5 proc. I wreszcie w programie tym musi uczestniczyć co najmniej 25 proc. pracowników. PPK nie będą też tworzyć osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudniają pracowników.
PPK (podobnie zresztą jak PPE) oznaczają dla firm dodatkowe koszty. Muszą się one bowiem dorzucać do oszczędności pracowników. Ekonomiści policzyli, że oznaczać to będzie konieczność podniesienia funduszu płac średnio o 1,5 proc. Jeśli udział pracowników w programie będzie niski, a pracodawca będzie doń wpłacał jedynie składkę podstawową, koszt nie przekroczy 0,5 proc. Pracodawca poniesie też koszty wyboru instytucji zarządzającej, dostosowania swoich systemów informatycznych do wymogów programu oraz obsługi pracowników.
Ale zarówno PPK, jak i PPE mogą się stać ważnym wyróżnikiem firm. Mogą ułatwić im przyciągnięcie wartościowych nowych pracowników i utrzymanie tych, których już mają. Programy emerytalne można bowiem traktować jak bonus pracowniczy, czyli pakiet medyczny czy sportowy. Udostępniając PPK, a może także płacąc dodatkowe wyższe składki do programu za pracowników, firma może się pozytywnie wyróżnić na tle innych przedsiębiorstw działających na rynku. Może w ten sposób pokazać, że dba o swoją załogę. To ważne w czasach, gdy znaczna część przedsiębiorstw sygnalizuje problemy z pozyskaniem nowych, wartościowych pracowników.
Przystępując do programu, pracodawca musi wybrać instytucję finansową, która będzie zarządzała pieniędzmi jego pracowników gromadzonymi w ramach PPK. Takich instytucji jest 20. Ich listę oraz oferty można znaleźć na prowadzonym przez Polski Fundusz Rozwoju portalu mojePPK.pl. W sprawie wyboru instytucji zarządzającej pracodawca musi się porozumieć z reprezentacją pracowników. Z wybraną instytucją zarządzającą musi zawrzeć umowę.