Zgodnie z danymi PFR, cytowanymi niedawno przez „Rzeczpospolitą", w firmach, które jako pierwsze przystąpiły do PPK, odsetek pracowników pozostających w programie to 62 proc. To więcej niż oczekiwane 50 proc. Można mówić o sukcesie?
To dane na koniec września, po pierwszym miesiącu wpłat na PPK, na podstawie danych z blisko dziesięciu firm, które zgłosiły do PPK swoich pracowników. To obiecujący start, choć zdajemy sobie sprawę, że to wstępne wyniki i należy je traktować bardzo ostrożnie. Widać, że dotychczas większość pracowników zaufała nowemu systemowi i zdecydowała się na skorzystanie z atrakcyjnych dopłat i benefitów, jakie daje PPK.
Pracownicy zapisujący się w pierwszej grupie są szczególnie ważni, ponieważ można ich nazwać pionierami. Pamiętajmy jednak, że we wszystkich krajach, w których były wprowadzane systemy podobne do PPK, jak Wielka Brytania czy Nowa Zelandia, partycypacja rosła z czasem, gdy kolejni pracownicy przekonywali się o zaletach takiego sposobu oszczędzania, a na ich kontach pojawiały się środki. Jesteśmy przekonani, że w Polsce będzie tak samo – z biegiem czasu coraz więcej pracowników będzie przystępować do PPK.
Firmy uważają, że wdrożenie pracowniczych programów kapitałowych jest dla nich dużym wyzwaniem organizacyjnym. Obawiają się m.in. problemów z systemami informatycznymi i tego, czy dokonają właściwego wyboru instytucji, która będzie zarządzać dla nich PPK. Jak PFR odpowiada na takie obawy pracodawców?
Bardzo uważnie wsłuchujemy się w głosy pracodawców, chcemy, aby otrzymali oni rzetelną i pełną wiedzę, a także wsparcie we wprowadzaniu PPK. To nie jest tak, że rząd wymyślił program i zostawia przedsiębiorców z tym samych. To my jesteśmy odpowiedzialni za techniczne wdrożenie tej zmiany i zrobimy to najlepiej, jak to możliwe. Dlatego tak silny nacisk kładziemy na prowadzenie profesjonalnych działań edukacyjnych. W jego centrum znajduje się portal mojePPK.pl, z którego od początku roku skorzystało już ponad 760 tys. osób. Są tam dostępne przystępnie napisane i wyczerpujące informacje na temat PPK i materiały dla pracodawców i pracowników. Zamieszczamy tam także odpowiedzi i wyjaśnienia prawne. Ponadto, od stycznia przeszkoliliśmy ponad 15 tys. osób i zorganizowaliśmy blisko tysiąc szkoleń, cały czas zapisujemy na kolejne, działa też infolinia 800 775 775.