Przypomnijmy na początek, że w kwietniowym portfelu znalazło się osiem spółek, przy czym CD Projekt miał podwójną wagę, bowiem został wytypowany przez dwóch ekspertów. Okres rozliczeniowy portfela trochę się wydłużył (z przyczyn od nas niezależnych) i objął czas od 29 marca do 7 maja. Nie był to łatwy okres dla inwestorów. Szeroki rynek wszedł w układ korekty już 4 kwietnia i w analizowanym okresie zanurkował o 3,1 proc. Techniczny portfel wykazał się relatywną siłą i wyszedł ostatecznie na lekki plus (0,6 proc.). Duża w tym zasługa spółek gamingowych, które miały w ostatnim zestawieniu spory udział.
20 proc. na debiutancie
Za kilka dni minie dokładnie rok od debiutu Ten Square Games na warszawskiej giełdzie. I to właśnie ten młody emitent był najmocniejszą stroną kwietniowego portfela. Wskazał go Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao. Inwestując zgodnie z jego wskazówkami, można było zarobić 20 proc. (szczegóły na kolumnie obok). Oprócz Ten Square Games jeszcze trzy spółki z kwietniowego zestawienia wyszły na plus, w tym wskazany dwukrotnie producent gry „Wiedźmin", Play i Agora.
Cztery pozostałe spółki przyniosły stratę o średniej wielkości 10,1 proc. Największą – Grupa Azoty, której akcje potaniały w analizowanym okresie o 14,1 proc. Ponad 10 proc. straciły też Quercus i KGHM. Ostatnia spółka – Rainbow Tours – finiszowala tylko 3,4 proc. pod kreską. Siły popytu i podaży w kwietniowym portfelu były więc bardzo wyrównane. Wyższy udział i dodatni wynik CD Projektu pozwoliły jednak na zakończenie kwietnia na wyjście na plus. Warto dodać, że był to już szósty miesiąc z rzędu, w którym technicy wypracowują dodatni wynik. Skumulowana stopa zwrotu portfela od początku roku sięga już 41 proc., podczas gdy dorobek WIG – to 0,2 proc.
Kolejne spółki do portfela
Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ponad 40 proc. zysku w cztery miesiące to bardzo dobry wynik, ale nikt nie obrazi się, jeśli w maju uda się go podnieść. W kolejnym typowaniu udział wzięło ośmioro analityków. Dwoje wskazało tę samą spółkę – znów CD Projekt – więc w zestawieniu mamy siedem podmiotów. Datą bazową dla tego zestawienia będzie 7 maja. Ceny zamknięcia tej sesji stanowią odniesienie przy obliczaniu stóp zwrotu z poszczególnych spółek oraz indeksu WIG, do którego się porównujemy. Na których wykresach analitycy dostrzegają najbardziej obiecujące sygnały transakcyjne?
Nadzieja w średniakach
Skład majowego portfela widoczny jest poniżej wraz z uzasadnieniami wyboru poszczególnych typujących. W oczy rzuca się przewaga reprezentantów mWIG40. W majowym zestawieniu jest aż pięć spółek z tego indeksu: Kruk, LiveChat Software, PKP Cargo, 11 bit studios oraz Budimex. Wygląda więc na to, że eksperci oczekują odbicia notowań w tym segmencie. Indeks mWIG40 znajduje się teraz w układzie silnej korekty. Od szczytu z początku kwietnia (4299 pkt) stracił już 7,3 proc. Na początku tego tygodnia jego notowania spadły poniżej 200-sesyjnej średniej kroczącej, a w środę zaatakowały 4000 pkt, co oznacza, że są najniżej od początku stycznia. Technika sugeruje, że mWIG40 przechodzi zmianę układu sił – przebita średnia, przerwana sekwencja coraz wyższych dołków oraz formacja podwójnego szczytu. Z drugiej strony RSI jest już na poziomie 22,5 pkt, co wskazuje na skrajne wyprzedanie. I być może na to ostatnie liczą technicy, typując tak wielu przedstawicieli tego segmentu.