Okres rozliczeniowy majowego portfela był trochę przesunięty i objął sesje między 7 maja i 3 czerwca. W tym czasie WIG zdołał mocno zanurkować i później odrobić straty. Naszemu portfelowi to się nie udało i ostatecznie stracił wspomniane 1,3 proc. Tym samym maj jest pierwszym miesiącem w tym roku, gdy portfel tzw. techników przynosi ujemny wynik. W skumulowanym rezultacie niewiele to jednak zmienia. Licząc bowiem od początku 2019 r., dorobek portfela to 39 proc., podczas gdy WIG jest zaledwie 0,2 proc. na plusie.
Małe minusy
Przypomnijmy, że w typowaniu spółek do majowego zestawienia udział wzięło ośmioro analityków. Dwoje wskazało tę samą spółkę – CD Projekt. Producent „Wiedźmina" miał więc największą wagę, ale nie udało mu się wypracować najwyższej stopy zwrotu. Nawet uwzględniając przyznane na koniec maja prawa do dywidendy, akcje przyniosły stratę 2,4 proc. Oprócz CD Projektu pod kreską wylądowały też Kruk, Auto Partner i PKP Cargo. Średnia strata tych najsłabszych podmiotów wyniosła 3,5 proc., co jest wynikiem spokojnie mieszczącym się w marginesie błędu. Trzy pozostałe podmioty, czyli Budimex, LiveChat Software oraz 11 bit studios, przyniosły zysk. Producent gier wypracował najlepszy wynik sięgający 4,2 proc. (szczegóły na kolumnie obok). Do portfela majowego wskazał go Michał Pietrzyca z DM BOŚ. W czerwcu ekspert stawia na przedstawiciela branży finansowej – Kruka.
Nowe zestawienia
W tworzeniu nowego portfela udział wzięło dziewięcioro analityków. Dwoje wskazało tę samą spółkę – Kruka, więc otrzymuje ona wagę 22,2 proc. Pozostała siódemka ma równy udział w portfelu sięgający 11,1 proc. Datą bazową dla czerwcowego portfela będzie 3 czerwca. Ceny zamknięcia z tej sesji będą stanowić bazę przy obliczeniu stóp zwrotu z portfela i indeksu WIG, do którego się porównujemy. Przypominamy jednocześnie, że na prośbę Komisji Nadzoru Finansowego zrezygnowaliśmy z podawania potencjalnych zleceń stop loss i take profit.
Brak maluchów
W czerwcowym zestawieniu w oczy rzuca się bardzo mała reprezentacja segmentu małych spółek. Z sWIG80 jest tylko jeden podmiot – Eneter Air. Wskazał go prof. Krzysztof Borowski z SGH, zaznaczając na początku, że jest to pozycja mocno spekulacyjna. Brak większej liczby małych spółek jest o tyle zaskakujący, że sWIG80 wciąż pozostaje relatywnie najsilniejszym indeksem na GPW w ujęciu średnioterminowym. Jego stopa zwrotu od początku roku jest nadal dodatnia i sięga 9 proc. Dla porównania, dla WIG20 i mWIG40 tegoroczny wynik to odpowiednio -2 proc. i 1 proc. I mimo tej słabości to właśnie te segmenty są najmocniej reprezentowane w nowym zestawieniu. Na spółki z portfela średniaków postawiło pięcioro analityków, a na blue chips troje. Wygląda więc na to, że eksperci od analizy wykresów spodziewają się odreagowania po słabym maju. Owe odreagowanie powinno być najsilniejsze w gronie średnich i dużych spółek.
Techniczna różnorodność