Na razie 2020 r. układa się po myśli ekspertów od analizy wykresów. W każdym z pięciu dotychczasowych miesięcy ich wyniki były lepsze od tych osiąganych przez WIG. Dzięki wyraźnej wygranej w maju skumulowana stopa zwrotu od początku roku sięga już 52 proc., podczas gdy szeroki rynek jest 18 proc. pod kreską.
Wszyscy na plusie
Przypomnijmy, że w typowaniu spółek na maj udział wzięło dziewięciu analityków technicznych. Każdy wskazał inną spółkę, więc ich waga w portfelu była taka sama. Co istotne – trafność majowego zestawienia jest 100-proc. Każdy z analityków zakończył bowiem miesiąc na plusie. Po raz trzeci z rzędu najlepszy był prof. Krzysztof Borowski z SGH. Wskazany przez niego Unimot powiększył w maju giełdową wartość o 51,7 proc. (szczegóły na stronie 9). Stawkę zamykał natomiast reprezentant NewConnect, czyli Brand24. Spółka wskazana przez Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities przyniosła 6,2-proc. stopę zwrotu.
Największym ryzykiem w majowym portfelu charakteryzował się Biomed Lublin. Relacja wskaźnika zmienności ATR dla 20 ostatnich sesji do ostatniej ceny zamknięcia sięgnęła aż 10,2 proc. Na drugim biegunie, czyli najbardziej bezpiecznym podmiotem, była Asseco SEE. Tutaj ryzyko wyniosło 3,85 proc.
Stuprocentowa skuteczność i satysfakcjonujące zyski sprawiły, że portfel zakończył maj 18,7 proc. na plusie. To drugi najlepszy wynik w tym roku (w kwietniu wyniósł 28 proc. i był to najlepszy wynik w historii portfela). WIG też wzrósł, ale skromniej, bo o 4,4 proc. Dzięki temu różnica w skumulowanych stopach zwrotu w 2020 r. wzrosła do 70 pkt proc. Wiele wskazuje więc na to, że I półrocze będzie bardzo udane dla analityków technicznych. Chyba że czerwcowy portfel przyniesie inwestycyjną katastrofę...
Równe wagi
Skoro już o czerwcu mowa. W budowaniu nowego zestawienia udział wzięło ponownie dziewięciu ekspertów. Ich wskazania wraz z uzasadnieniami na gruncie analizy technicznej widoczne są poniżej. Każdy wskazał inną spółkę, więc ponownie ich rozkład w portfelu jest równomierny (każda ma wagę równą 11,1 proc.). Datą bazową dla czerwcowego zestawienia jest 29 maja. Ceny zamknięcia tej sesji będą stanowić punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji poszczególnych spółek oraz WIG-u, do którego się porównujemy. Jakie cechy charakterystyczne ma ostatnie w tym półroczu zestawienie?