Marcin Bogusz, HFT Brokers DM
USD/CHF ?
Umocnienie franka oraz spowolnienie gospodarcze w Szwajcarii może skłonić SNB do działań mających na celu osłabienie CHF. Dobre dane z USA powinny wspierać USD.
miedź ?
Spadek produkcji miedzi w Chinach oraz oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez bank centralny Chin powinny wspierać notowania cen miedzi.
Hang Seng ?
Czynniki takie jak relatywnie niskie wyceny akcji wchodzących w skład indeksu Hang Seng oraz perspektywa ekspansywnej polityki pieniężnej w Chinach mogą wspierać dalszy wzrost tego indeksu.
Maciej Jędrzejak, Saxo Bank Polska
EUR/USD ?
Coraz większe prawdopodobieństwo Grexitu, umacniające się antyeuropejskie nastroje w Wielkiej Brytanii, kontynuacja skupu aktywów w eurostrefie – wszystkie te czynniki w najbliższym miesiącu wpływać będą na deprecjację wspólnej waluty.
ropa Brent ?
Kluczowe znaczenie dla wyceny tego surowca będzie miał zaplanowany na 5 czerwca szczyt OPEC – wszystko wskazuje jednak na to, że utrzymanie produkcji „czarnego złota" na dotychczasowym poziomie będzie sprzyjało w czerwcu dalszemu spadkowi ceny ropy Brent.
Euro Stoxx 50 ?
Zapowiedź Mario Draghiego dotycząca planowanego zwiększenia skali skupu obligacji państw strefy euro jeszcze przed wakacjami najprawdopodobniej przyczyni się w najbliższym miesiącu do zwyżek na europejskim parkiecie.
Andrzej Kiedrowicz, Easy Forex
EUR/PLN ?
Rosnące szanse na porozumienie Grecji z wierzycielami i Unią Europejską oraz wysokie rentowności polskich obligacji mogą zachęcić inwestorów zagranicznych do powrotu na polski rynek długu, co powinno umocnić złotego.
cukier ?
Brazylijscy farmerzy spodziewają się wyższych plonów cukru ze względu na deszczowy sezon, a ostro tracący na wartości kurs reala w stosunku do dolara znacznie zmniejsza koszty plantatorów i powiększa zyski eksporterów. To wszystko sprzyja dalszemu spadkowi cen cukru.
DAX ?
Szanse na podpisanie nowego planu przedłużającego pomoc dla Grecji mogą doprowadzić do odbicia się indeksu z dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym. Aprecjacji DAX powinna sprzyjać obecna, ekspansywna polityka EBC.
Marcin Kiepas, Admiral Markets
USD/PLN ?
Po słabym maju oczekujemy, że w czerwcu złoty odzyska siły. Czynniki fundamentalne, ale też otoczenie rynkowe, wciąż bowiem przemawiają na jego korzyść.
ropa WTI ?
Okres słabości rynku ropy powinien przeciągnąć się jeszcze na czerwiec. Jednym z czynników stojących za tym będzie rozczarowanie wynikami szczytu OPEC. Taki ruch w dół będzie jednak tylko korektą przed dalszą zwyżką.
Athex Composite ?
Ciągnący się od miesięcy „grecki serial" w czerwcu powinien się skończyć. Oczekujemy pozytywnego rozwiązania, co da kopa cenom akcji na greckiej giełdzie.
Ashraf Laidi, City Index
EUR/USD ?
Spodziewamy się, że w czerwcu kurs EUR/USD będzie się stopniowo umacniać i wybije się ponad 50-dniową średnią ruchomą przy poziomie 1,0970. Następnie powinna nastąpić stabilizacja w okolicach 1,1100 w oczekiwaniu na puentę „greckiej tragedii".
miedź ?
Oczekujemy, że miedź zacznie czerwiec od spadków, pogłębiając majowe straty i obniżając notowania do poziomu ok. 5938 USD/t. Następnie możemy spodziewać się lekkiego odbicia do ok. 6000 USD/t w związku z działaniami stymulacyjnymi Chin i zmniejszeniem poziomu zapasów.
DAX ?
DAX pozostaje ograniczony oporem przy poziomie 11 830 pkt, a każda nieudana próba wybicia w górę potwierdza siłę kolejnego ważnego oporu przy 12 050 pkt. Oczekujemy, że w II poł. czerwca wartość indeksu zacznie spadać w kierunku 11 300 pkt.
Kamil Maliszewski, DM mBanku
USD/CAD ?
Ostatnie tygodnie przyniosły pogorszenie danych z Kanady. Co więcej, zatrzymanie wzrostu cen ropy na obecnych poziomach może powodować utrzymywanie się kłopotów w branży wydobywczej. Na razie nie widać więc szans na odzyskanie siły przez kanadyjskiego dolara.
złoto ?
Wypracowanie porozumienia ws. Grecji powinno zmniejszyć zainteresowanie aktywami tradycyjnie uznawanymi za bezpieczne. Poza tym dalsza poprawa danych makro z USA powinna umacniać dolara, co nakłada dodatkową presję na spadki cen złota (autor prognozy – Szymon Zajkowski).
FTSE MIB ?
Wybory lokalne we Włoszech nie wprowadziły większych niepokojów na rynku, natomiast dane z włoskiej gospodarki wyglądają ostatnio coraz lepiej, dzięki poprawie konkurencyjności eksportu.
Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank
EUR/PLN ?
Czynniki, które zaszkodziły złotemu w maju (w tym wzrost ryzyka politycznego) nie powinny już podobnie oddziaływać w czerwcu, co daje szanse na korekcyjny spadek EUR/PLN. Takiemu ruchowi mogą sprzyjać również dane o dynamice cen w Polsce (autor prognozy – Dorota Strauch).
kawa robusta ?
Cena kawy Robusta znalazła się na najniższym poziomie od 18 miesięcy. Chęć przeprowadzania korekty wzrostowej wraz z rosnącym prawdopodobieństwem powstania anomalii pogodowych na skutek zjawiska El Nino powinny sprzyjać notowaniom tego gatunku kawy.
IBEX35 ?
Wciąż poprawiające się fundamenty hiszpańskiej gospodarki przemawiają na korzyść tamtejszego parkietu. Dodatkowo, ewentualne porozumienie w sprawie Grecji powinno odbudować popyt na zachodnioeuropejskie akcje, w tym na hiszpańskie.
Krzysztof Wańczyk, ING Securities
AUD/USD ?
Utrzymanie w czerwcu głównej stopy procentowej na poziomie 2 proc. przez Bank Australii prawdopodobnie kończy cykl luzowania polityki pieniężnej w tym kraju. Oczekiwana poprawa kondycji australijskiej gospodarki będzie głównym stymulatorem wzrostu notowań AUD.
kakao ?
Z powodu złej pogody można się spodziewać spadku zbiorów ziaren kakaowca w Ghanie i w Wybrzeżu Kości Słoniowej – największych producentów na świecie, co wpłynie na wzrost cen surowca.
SSE B-share ?
Działania stymulacyjne Banku Chin powinny się przełożyć na wysokie tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 7 proc. Spadek stóp procentowych i obniżka o połowę ceł na import dóbr konsumpcyjnych to główne czynniki wzrostu kursu indeksu.