Giełdy, waluty, surowce - na co postawić?

Nawet 7,4 proc. pozwoliła zarobić w maju najlepsza prognoza naszych ekspertów foreksowych. Jeśli wierzyć brokerom, czerwiec przyniesie wzrost cen kakao, umocnienie się złotego i zwyżkę indeksu w...

Publikacja: 03.06.2015 14:00

Giełdy, waluty, surowce - na co postawić?

Foto: Bloomberg

Prognozy ekspertów portfela foreksowego po raz kolejny wypadły lepiej niż szeroki indeks warszawskiej giełdy. Tym razem średnio ich portfel skurczył się o 0,03 proc. wobec 1,7-proc. spadku WIG w maju oraz 1-proc. straty portfela foreksowego w kwietniu.

Giełdy powodem strat

W piątej już w tym roku edycji portfela udział wzięło 10 brokerów, którzy wydali łącznie 30 prognoz dla wybranych przez siebie walut, surowców i indeksów giełdowych. Tym razem tylko dziewięć z nich okazało się trafionych, co oznacza skuteczność na poziomie zaledwie 30 proc. przewidywań.

Najsłabiej wypadły prognozy dla światowych giełd. Jedynie dwa typy dały inwestorom zarobić. Mimo to nawet trafione prognozy przyniosły jedynie symboliczne zwyżki w portfelach graczy.

Zgodnie z prognozą Marcina Jędrzejaka, dyrektora zarządzającego Saxo Banku Polska, amerykański S&P500 kontynuował zwyżki (wzrósł tylko o 0,03 proc.). Na południe ruszył natomiast niemiecki DAX. Jako jedyny ruch ten przewidział Ashraf Laidi z City Index (spadek o 0,17 proc.). Warto odnotować, że sześciu innych brokerów było przekonanych, że giełda we Frankfurcie będzie w maju kontynuowała rajd na północ, co przyniosło nieznaczne straty w ich portfelach. Ich głównym argumentem przemawiającym za zwyżkami za Odrą był europejski program luzowania ilościowego.

Najsłabszy wynik w gronie prognozujących zachowanie światowych giełd zanotował Marek Wołos z DM TMS Brokers. Ekspert przewidywał bowiem zwyżki notowań WIG20, podczas gdy indeks blue chips warszawskiego parkietu skurczył się w minionym miesiącu aż o 3,32 proc.

Oprócz indeksów giełdowych słabo wypadł także rynek surowców, gdzie trafione były zaledwie trzy z dziesięciu wydanych prognoz. Najlepszym wyczuciem popisał się Tomasz Regulaski z Raiffeisen Polbanku. Ekspert przewidział spadek cen aluminium. – Kwietniowe osłabienie dolara sprzyjało zwyżkom cen aluminium. Możliwy powrót dolara do umocnienia, zniesienie przez Chiny cła eksportowego na aluminium oraz chęć do realizacji zysków po ostatnim wzroście powinny prowadzić do spadku kursu tego metalu – argumentował na początku miesiąca. Jego prognoza dała inwestorom zarobić aż 7,44 proc., co było najlepszym rezultatem w majowej edycji naszego portfela.

Większość nie ma racji

Nieco lepiej sprawdziły się przewidywania co do zachowania kursów walut. Bezkonkurencyjny w tym segmencie okazał się Marek Rogalski z DM BOŚ, który prognozował spadek kursu amerykańskiego dolara względem dolara nowozelandzkiego.

– Rynek zaczyna szacować możliwe obniżki stóp w Nowej Zelandii, po tym jak bank centralny zmienił swoje nastawienie. Z kolei amerykański dolar został mocno przeceniony w kwietniu, co daje perspektywy na jego odreagowanie – podkreślał Rogalski na początku maja. Inwestorzy, którzy zagrali zgodnie z jego prognozą, mogli zarobić w maju aż 6,58 proc., co było drugą pod względem stopy zwrotu inwestycją minionego miesiąca.

Najchętniej prognozowaną parą walutową w maju był eurodolar. Podobnie jak przy DAX, także i tutaj potwierdziło się, że większość nie ma racji. Jedynie dwóch z sześciu brokerów prognozowało spadek notowań eurodolara, a czterech przewidywało wzrost kursu euro wyrażanego w amerykańskiej walucie. Pierwsi zarobili 1,12 proc., drudzy – tyle samo stracili.

Szczęścia nie miał też Marcin Kiepas z Admiral Markets. Prognozował wzrost kursu pary walutowej USD/TRY, a musiał pogodzić się ze stratą 3,94 proc.

Kakao będzie drożeć

W czerwcowej edycji portfela foreksowego udział wzięło 11 ekspertów. Oprócz wymienionych poniżej, swój udział zgłosił także zespół DM BOŚ, Maciej Morawski z HighSky Brokers oraz Marek Wołos z DM TMS Brokers. O umieszczeniu ekspertów w poniższej tabeli decydowała – tak jak ostatnio – kolejność nadsyłania prognoz do portfela.

Inaczej niż w poprzednim tygodniu, tym razem analitycy byli dość zgodni co do zachowania kursów walut. Dwóch z nich prognozuje np. wzrost kursu pary USD/CHF. – W czerwcu spodziewamy się lepszych danych ze sfery realnej gospodarki USA i tym samym rosnących nadziei, że ostatni w tym półroczu komentarz ze strony amerykańskich władz monetarnych nie będzie zbyt gołębi. Ponadto uważamy, że druga waluta w tej parze będzie pod presją realnych i werbalnych czynników interwencji – tłumaczy Marek Wołos.

Dwie następne prognozy dotyczą umocnienia się złotego względem euro. – Czynniki, które zaszkodziły złotemu w maju, nie będą już oddziaływać w czerwcu, co daje szansę na korekcyjny spadek EUR/PLN – szacuje Dorota Strauch z Raiffeisen Polbanku.

Zgodne są także przypuszczenia co do kształtowania się cen kakao. – Międzynarodowa Organizacja Kakao obniżyła w maju prognozę podaży ziaren w latach 2014–2015 o 64 tys. ton, co stanowi silną podstawę do dalszej aprecjacji cen – uważa Maciej Morawski. – Aktualna korekta techniczna zachęca do otwierania długich pozycji przy atrakcyjnym poziomie potencjalnego zysku do ryzyka – prognozuje.

Eksperci nie są natomiast pewni co do kształtowania się cen ropy WTI, kawy oraz miedzi. Wszystkie te surowce lub towary otrzymały po jednym wskazaniu za wzrostem cen oraz jednym przemawiającym za ich spadkiem.

W porównaniu z poprzednimi miesiącami w prognozach dla giełd widać narastające oczekiwania co do zmiany kierunku, w jakich podążają rynki. Już trzech ekspertów szacuje, że czerwiec przyniesie spadki indeksów. Największym zainteresowaniem jak zwykle cieszy się niemiecki DAX. Dwóch brokerów szacuje, że indeks we Frankfurcie zakończy ten miesiąc nad kreską, a jeden, że będzie wprost przeciwnie.

[email protected]

Nie wiesz, jak odpowiednio dywersyfikować portfel? Nie rozumiesz mechanizmu dźwigni finansowej? Zastanawiasz się, która platforma foreksowa będzie dla ciebie najlepsza? Wyślij nam pytania, a my zadamy je specjalistom z rynku.

[email protected]

Pytania do... Kamila Maliszewskiego analityka DM mBanku

W jakie waluty warto inwestować, a których unikać?

Niezależnie od okoliczności w globalnej gospodarce ciągle najsilniejszą walutą z grona państw G10 wydaje się amerykański dolar. Jego siła ujawniła się w ostatnim czasie w przypadku takich par jak USD/JPY czy NZD/USD, jednak wyznaczenie nowych maksimów także w stosunku do euro oraz dolara australijskiego jest obecnie tylko kwestią czasu, ze względu na perspektywę podwyżki stóp w USA. Poza dolarem warto pomyśleć także o funcie, który na chwilę odzyskał siły po wyborach parlamentarnych. Perspektywa referendum w sprawie obecności Zjednoczonego Królestwa w UE jest ciągle odległa, także ten czynnik nie powinien na razie odstraszać inwestorów. Warto więc szukać okazji do kupna funta na parach, takich jak EUR/GBP czy też GBP/SEK.

Jakie czynniki będą miały na to największy wpływ?

Ostatnio kluczowa dla notowań euro wydawała się kwestia Grecji, której negocjacje z wierzycielami wchodzą w ostateczną fazę. Nie widać rozwiązania tego problemu, który krótkoterminowo będzie znacząco ciążył euro. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest osiągnięcie kolejnego tymczasowego porozumienia, które dałoby kilka miesięcy na prowadzenie negocjacji. Mogłoby to dać chwilową ulgę, jednak mało realne, aby znaleźli się strategiczni inwestorzy chcący lokować środki w euro. Jeżeli kwestia Grecji stanie się mniej paląca, to najważniejsze znaczenie odzyskają dane z gospodarki USA. Jeśli odczyty za oceanem utrzymają się na solidnym poziomie, to należy założyć, że pierwszą podwyżkę stóp zobaczymy już we wrześniu. Ewentualne niekorzystne efekty umocnienia dolara zejdą na dalszy plan, wpływając co najwyżej na późniejsze tempo podwyżek. Nie powinno to jednak dopuścić do pojawienia się większej korekty na rynku EUR/USD, dopóki EBC będzie prowadził QE.

Czy złoty może zyskiwać na wartości?

Złoty z punktu widzenia fundamentów naszej gospodarki, realnych stóp procentowych oraz rosnącego eksportu powinien zdecydowanie zyskiwać w stosunku do euro, funta czy franka. Widać jednak wyraźnie, że zdecydowanie nie doceniano skali ryzyka politycznego, które wiąże się z jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Dobry wynik partii kontestujących system, może stać się solidną przeszkodą na drodze do umocnienia złotego. Warto także przyglądać się realizacji obietnic z kampanii prezydenckiej, których wdrożenie w życie mogłoby podkopać zaufanie do prowadzonej przez Polskę polityki fiskalnej. Wakacyjne miesiące powinny przynieść w tej sytuacji przynajmniej stabilność złotego.

Czy osobom zadłużonym we frankach raty wzrosną?

Absolutnie nie, ponieważ od 15 stycznia wahania na parze CHF/PLN są relatywnie niewielkie. Umocnienie franka w ostatnich tygodniach związane było z obawami dotyczącymi greckiego zadłużenia i jeżeli tę kwestię uda się wyciszyć, powinniśmy zobaczyć odrobienie strat przez złotego. Na większe osłabienie franka przyjdzie nam jednak poczekać do czasu, kiedy SNB zdecyduje się na nowe działania na rzecz luzowania polityki monetarnej. Wydaje się to kwestią czasu, gdyż gospodarka Szwajcarii przeżywa spore problemy, ze względu na skokowy spadek opłacalności eksportu. SOB

Portfel na kolejny miesiąc | Ośmiu ekspertów i ich czerwcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Marcin Bogusz, HFT Brokers DM

USD/CHF ?

Umocnienie franka oraz spowolnienie gospodarcze w Szwajcarii może skłonić SNB do działań mających na celu osłabienie CHF. Dobre dane z USA powinny wspierać USD.

miedź ?

Spadek produkcji miedzi w Chinach oraz oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez bank centralny Chin powinny wspierać notowania cen miedzi.

Hang Seng ?

Czynniki takie jak relatywnie niskie wyceny akcji wchodzących w skład indeksu Hang Seng oraz perspektywa ekspansywnej polityki pieniężnej w Chinach mogą wspierać dalszy wzrost tego indeksu.

Maciej Jędrzejak, Saxo Bank Polska

EUR/USD ?

Coraz większe prawdopodobieństwo Grexitu, umacniające się antyeuropejskie nastroje w Wielkiej Brytanii, kontynuacja skupu aktywów w eurostrefie – wszystkie te czynniki w najbliższym miesiącu wpływać będą na deprecjację wspólnej waluty.

ropa Brent ?

Kluczowe znaczenie dla wyceny tego surowca będzie miał zaplanowany na 5 czerwca szczyt OPEC – wszystko wskazuje jednak na to, że utrzymanie produkcji „czarnego złota" na dotychczasowym poziomie będzie sprzyjało w czerwcu dalszemu spadkowi ceny ropy Brent.

Euro Stoxx 50 ?

Zapowiedź Mario Draghiego dotycząca planowanego zwiększenia skali skupu obligacji państw strefy euro jeszcze przed wakacjami najprawdopodobniej przyczyni się w najbliższym miesiącu do zwyżek na europejskim parkiecie.

Andrzej Kiedrowicz, Easy Forex

EUR/PLN ?

Rosnące szanse na porozumienie Grecji z wierzycielami i Unią Europejską oraz wysokie rentowności polskich obligacji mogą zachęcić inwestorów zagranicznych do powrotu na polski rynek długu, co powinno umocnić złotego.

cukier ?

Brazylijscy farmerzy spodziewają się wyższych plonów cukru ze względu na deszczowy sezon, a ostro tracący na wartości kurs reala w stosunku do dolara znacznie zmniejsza koszty plantatorów i powiększa zyski eksporterów. To wszystko sprzyja dalszemu spadkowi cen cukru.

DAX ?

Szanse na podpisanie nowego planu przedłużającego pomoc dla Grecji mogą doprowadzić do odbicia się indeksu z dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym. Aprecjacji DAX powinna sprzyjać obecna, ekspansywna polityka EBC.

Marcin Kiepas, Admiral Markets

USD/PLN ?

Po słabym maju oczekujemy, że w czerwcu złoty odzyska siły. Czynniki fundamentalne, ale też otoczenie rynkowe, wciąż bowiem przemawiają na jego korzyść.

ropa WTI ?

Okres słabości rynku ropy powinien przeciągnąć się jeszcze na czerwiec. Jednym z czynników stojących za tym będzie rozczarowanie wynikami szczytu OPEC. Taki ruch w dół będzie jednak tylko korektą przed dalszą zwyżką.

Athex Composite ?

Ciągnący się od miesięcy „grecki serial" w czerwcu powinien się skończyć. Oczekujemy pozytywnego rozwiązania, co da kopa cenom akcji na greckiej giełdzie.

Ashraf Laidi, City Index

EUR/USD ?

Spodziewamy się, że w czerwcu kurs EUR/USD będzie się stopniowo umacniać i wybije się ponad 50-dniową średnią ruchomą przy poziomie 1,0970. Następnie powinna nastąpić stabilizacja w okolicach 1,1100 w oczekiwaniu na puentę „greckiej tragedii".

miedź ?

Oczekujemy, że miedź zacznie czerwiec od spadków, pogłębiając majowe straty i obniżając notowania do poziomu ok. 5938 USD/t. Następnie możemy spodziewać się lekkiego odbicia do ok. 6000 USD/t w związku z działaniami stymulacyjnymi Chin i zmniejszeniem poziomu zapasów.

DAX ?

DAX pozostaje ograniczony oporem przy poziomie 11 830 pkt, a każda nieudana próba wybicia w górę potwierdza siłę kolejnego ważnego oporu przy 12 050 pkt. Oczekujemy, że w II poł. czerwca wartość indeksu zacznie spadać w kierunku 11 300 pkt.

Kamil Maliszewski, DM mBanku

USD/CAD ?

Ostatnie tygodnie przyniosły pogorszenie danych z Kanady. Co więcej, zatrzymanie wzrostu cen ropy na obecnych poziomach może powodować utrzymywanie się kłopotów w branży wydobywczej. Na razie nie widać więc szans na odzyskanie siły przez kanadyjskiego dolara.

złoto ?

Wypracowanie porozumienia ws. Grecji powinno zmniejszyć zainteresowanie aktywami tradycyjnie uznawanymi za bezpieczne. Poza tym dalsza poprawa danych makro z USA powinna umacniać dolara, co nakłada dodatkową presję na spadki cen złota (autor prognozy – Szymon Zajkowski).

FTSE MIB ?

Wybory lokalne we Włoszech nie wprowadziły większych niepokojów na rynku, natomiast dane z włoskiej gospodarki wyglądają ostatnio coraz lepiej, dzięki poprawie konkurencyjności eksportu.

Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank

EUR/PLN ?

Czynniki, które zaszkodziły złotemu w maju (w tym wzrost ryzyka politycznego) nie powinny już podobnie oddziaływać w czerwcu, co daje szanse na korekcyjny spadek EUR/PLN. Takiemu ruchowi mogą sprzyjać również dane o dynamice cen w Polsce (autor prognozy – Dorota Strauch).

kawa robusta ?

Cena kawy Robusta znalazła się na najniższym poziomie od 18 miesięcy. Chęć przeprowadzania korekty wzrostowej wraz z rosnącym prawdopodobieństwem powstania anomalii pogodowych na skutek zjawiska El Nino powinny sprzyjać notowaniom tego gatunku kawy.

IBEX35 ?

Wciąż poprawiające się fundamenty hiszpańskiej gospodarki przemawiają na korzyść tamtejszego parkietu. Dodatkowo, ewentualne porozumienie w sprawie Grecji powinno odbudować popyt na zachodnioeuropejskie akcje, w tym na hiszpańskie.

Krzysztof Wańczyk, ING Securities

AUD/USD ?

Utrzymanie w czerwcu głównej stopy procentowej na poziomie 2 proc. przez Bank Australii prawdopodobnie kończy cykl luzowania polityki pieniężnej w tym kraju. Oczekiwana poprawa kondycji australijskiej gospodarki będzie głównym stymulatorem wzrostu notowań AUD.

kakao ?

Z powodu złej pogody można się spodziewać spadku zbiorów ziaren kakaowca w Ghanie i w Wybrzeżu Kości Słoniowej – największych producentów na świecie, co wpłynie na wzrost cen surowca.

SSE B-share ?

Działania stymulacyjne Banku Chin powinny się przełożyć na wysokie tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 7 proc. Spadek stóp procentowych i obniżka o połowę ceł na import dóbr konsumpcyjnych to główne czynniki wzrostu kursu indeksu.

 

Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy
Portfel inwestycyjny
W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów