Portfel funduszy na marzec 2024 r. Mniej akcji, a więcej obligacji w portfelach

W wypowiedziach zarządzających autorskimi portfelami funduszy, które prezentujemy na łamach „Parkietu”, przewijają się dwie kwestie – coraz bardziej „wymagające” wyceny akcji i ryzyko schłodzenia nastrojów. Ale jak na razie nie ma mowy o panice.

Zamiast na obligacje długoterminowe lepiej postawić na surowce

Prawdopodobnie zbliżamy się do dołka inflacji, a to nie służy rychłym obniżkom stóp procentowych – zauważa Jędrzej Janiak, analityk F-Trust.

Warto wykorzystać korekty cen obligacji do zwiększenia pozycji

Obligacje oferują dziś atrakcyjne na tle poprzedniej dekady rentowności – zauważa Mateusz Namysł, zarządzający portfelami w Santander BP.

Portfel funduszy na luty 2024. Więcej polskich akcji w eksperckich portfelach

Choć styczeń dostarczył wielu wrażeń, to wciąż nie dał odpowiedzi na kluczowe pytania inwestorów. Dlatego szóstka zespołów eksperckich decyduje się raczej utrzymać struktury swoich portfeli funduszy na kolejny miesiąc.

Grudzień był zbyt dobry? Redukcja akcji w portfelach

W wyniku zmian w strukturach portfeli, jakich zarządzający dokonują wraz z początkiem stycznia, średni udział akcji i obligacji stał się bardzo zbliżony.

Przed nami zmienny, ale też pełen okazji rynkowych rok

Stabilne otoczenie gospodarcze może wspierać spółki cykliczne i podnieść wyceny szerokiego rynku w USA – przewiduje Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny w Starfunds.

Portfel funduszy. Kapitał lekko przesunięty z akcji do obligacji

Nowy miesiąc zarządzający portfelami funduszy wykorzystują do lekkich korekt. Średni udział akcji spada, ale wciąż jest wyższy niż w październiku.

Kamil Cisowski: Nie ma co się spieszyć z realizacją zysków z akcji. Będzie na to czas

Mam obawy, jeśli chodzi o prognozy zysków spółek, które są wygórowane. Nie sądzę, by rok 2024 był na rynkach akcji tak dobry jak ten – przyznaje Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego, DI Xelion.

Obligacje zepchnięte do narożnika. Teraz czas głębiej sięgnąć po akcje

Zarządzający portfelami funduszy „Parkietu” w listopadzie na ogół zwiększają zaangażowanie w akcje kosztem obligacji zarówno polskich, jak i zagranicznych, które wypadły słabiej.

Napływy do funduszy obligacji rosną, ale to nie jest owczy pęd

Przyszły rok dla obligacji może być jednym z najlepszych w historii – przewiduje Wojciech Juroszek, dyrektor inwestycyjny, Citi Handlowy.

Odważniejsi właśnie chwycili byka za rogi

Po serii wzrostowych miesięcy dwa ostatnie przyniosły głównie spadki akcji i obligacji na wielu rynkach. Niektórzy przewidują, że to już koniec marazmu.

Zarządzający schodzą z akcji i obligacji

Z początkiem września eksperci przygotowujący portfele funduszy decydują się na kilka zmian. Ograniczają m.in. ekspozycję na akcje rynków rozwiniętych, ale i polskie obligacje.

Rynek obligacji długoterminowych poszedł za daleko

Stanowisko NBP jest całkiem odmienne od tego, co komunikują Fed czy EBC – zauważa Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny Starfunds.

Równowaga między akcjami a obligacjami

Portfel funduszy „Parkietu” na lipiec ma w sobie mniej akcji niż przed miesiącem. Udział obligacji z kolei lekko wzrósł. Teraz obie te kategorie zajmują podobne miejsce.

To nie koniec zwyżek akcji, w tym polskich

Udział akcji ogółem w portfelach funduszy, które publikujemy co miesiąc, w czerwcu wyraźnie rośnie w porównaniu z majem. Oczywiście kosztem obligacji.

Mocno liczymy na polskie spółki. Wielu sprzyja inflacja

W najbliższych kilku kwartałach rynek polski będzie się wyróżniał na tle innych wschodzących – przewiduje Kamil Cisowski z DI Xelion.

Papiery długoterminowe to obecnie spory dylemat dla inwestorów

Rynek liczy, że cykl podwyżek stóp procentowych zamieni się dość szybko w obniżki, ale to ryzykowne założenie – ocenia Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny, Starfunds.

Majowy portfel funduszy „Parkietu”. Zarządzający preferują obligacje

Zarządzający z początkiem maja przenoszą ciężar portfeli na stronę dłużną, jednak papiery udziałowe nadal zajmują ich główną część.