Przez swój bank nie może skorzystać. Może udać się do banku, który ma podpisaną umowę.
Za pośrednictwem BGK można wykorzystać nieoprocentowane pożyczki ze środków unijnych. Dla kogo są te pożyczki?
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się również o pożyczki ze środków unijnych. Są to pożyczka płynnościowa, pożyczki z Regionalnych Programów Operacyjnych, Wsparcie w Starcie, Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Są to programy realizowane przez pośredników finansowych, których mamy dziesiątki. Wspólnie z ministerstwem odpowiedzialnym za fundusze unijne zostały wypracowane możliwości wakacji kredytowych, prolongaty, obniżenia oprocentowania do 0 proc., wydłużenia okresu spłaty. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozwiązań, które wpłyną na podtrzymanie ich płynności i regulowanie podstawowych zobowiązań.
W tym samym czasie stworzyliśmy usprawnienie dotyczące kredytu technologicznego. Wiele firm może chcieć zmienić branżę funkcjonowania, albo rozszerzyć swoją działalność w wyniku kryzysu. Potrzebne są rozwiązania na inwestycje jak kredyt technologiczny. Wprowadziliśmy usprawnienia dotyczące braku ograniczenia kwoty, która może być objęta dotacją. Innowacje związane z finansowaniem nie muszą być ukazywane na skalę krajową. Wystarczy, że są innowacje w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy mogą pomyśleć o nowej linii, nowej branży, nowych rozwiązaniach w firmie. Nowy nabór na premię technologiczną będziemy otwierać 1 czerwca.
Sytuacja gospodarcza nie spowoduje, że banki komercyjne, kierując się ostrożnością, będą chciały ograniczyć akcję kredytową?
Jak najbardziej. Banki odpowiadają za politykę zarządzania ryzykiem. Po to są instrumenty gwarancyjne, które wprowadziliśmy, że stworzyć instrumenty wygodne dla przedsiębiorcy i stanowiące specjalne zabezpieczenie kredytu dla banku. Kryzys dotyka wiele branż, potrzebne są wszystkie ręce na pokładzie. Przez wiele lat firmy dostarczały bankom dochody. W trudnym okresie banki powinny być jako partnerzy finansowi z tymi przedsiębiorcami, żeby pomóc im wyjść z kryzysu. Mówi się, że bank to instytucja, która poda parasol jak świeci słońce, ale zabierze, gdy pada deszcz. Chodzi o to, żebyśmy mogli stworzyć parasol, który pozwoli przedsiębiorcom przejść przez kryzys i zapobiec jeszcze trudniejszemu kryzysowi finansowemu. Jeżeli firmy nie będą w stanie spłacać kredytów, to banki będą to odczuwać. Szukajmy rozwiązań, które będą dla wszystkich korzystne.